Virtuální realita a internet

Zážitky ve virtuální realitě čekají na lidi s kvalitním připojením

Virtuální realita se během posledních pár let přesunula z kategorie sci-fi nápadů do běžného života. I když není tak rozšířené jako klasické notebooky nebo chytré telefony, význam a dostupnost rozhraní využívajících virtuální realitu se neustále zvyšuje.

Lákadlem je absolutní ponoření do odlišných světů a možnost na vlastní oči zažít situace, které dřív bylo možné pouze pasivně sledovat nebo přinejlepším ovládat na obrazovce. Pro plné využití a zapojení virtuální reality do našeho života je ale potřeba překonat několik technologických překážek, ke kterým mimo jiné patří i dostupnost rychlého a stabilního připojení.

Jak se můžete do virtuální reality dostat?

V zásadě máte 3 různé způsoby, které vám umožní si virtuální realitu vyzkoušet na vlastní kůži. V první řadě existují klasické headsety neboli nasazovací brýle, které pak připojíte k počítači. Hardware, přes který headset připojujete, musí být dostatečně výkonný. Na trhu dnes najdeme několik hlavních headsetů, zejména HTC Vive a Oculus Rift. Výhodou headsetů jsou nejrůznější ovládací prvky a doplňky, které zajistí, že je váš pohyb v prostoru přesně snímán a přenášen do virtuálního prostoru.

Pokud máte doma zatím poslední verzi herní konzole Sony Playstation (tedy Playstation 4 či Pro), pak můžete využít PSVR. Je zaměřený zejména na herní zážitky. Ideální tedy zejména pro gamery.

K vyzkoušení virtuální reality ale stačí i pouhý chytrý telefon a tzv. cardboard brýle, do kterých se zasune. Za nejlevnější cardboard brýle zaplatíte pár stovek, ale slouží zejména pro sledování videí 360° videí než k čemukoliv aktivnějšímu.

Zábavné i praktické využití

Výhodou virtuální reality oproti rozšířené realitě, která digitální prvky promítá do reálného světa, je absolutní ponoření do virtuálního prostředí. Opravdu na vlastní oči můžete například cestovat na místa, kam je jinak těžké se dostat, nebo do světů, jež jsou výplodem fantazie umělců. Virtuální realita má však širokou škálu využití i například ve vzdělání (proč se třeba nepodívat na svoji vlastní ruku a neprohlédnout si všechny kosti v ní?) či v průmyslu (nejrůznější simulace činností). Zatímco některé aplikace však fungují i bez připojení k internetu, mnohé z nich rychlé připojení vyžadují. Jak rychlé?

Technické požadavky virtuální reality

Hraní online her, virtuální chat, sledování 360° videí nebo dokonce živých streamů jsou všechno činnosti relativně dost náročné na posílaná data. Virtuální realita zobrazuje zakřivený svět ve 3D, který klade větší nároky na připojení než přenos klasického HD či 4K videa. Minimem je připojení se stabilními 25 Mbit/s, ale pro opravdu plynulý zážitek s vysokým rozlišením budete potřebovat připojení od 50 Mbit/s a výše. V případě, že vás virtuální realita zajímá a chcete její potenciál využít opravdu naplno, pak nezbývá než se poohlédnout po našich tarifech, který zajistí skutečně rychlé připojení.