Výpočet vhodné rychlosti internetu podle počtu lidí v kanceláři

Prakticky v každé kanceláři je dnes potřeba stabilní internetové připojení. Jakou rychlost je ale třeba zajistit, abyste poskytli bezproblémový chod všem zaměstnancům? Výpočet potřebné rychlosti připojení je zcela individuální. Největší vliv totiž nemá počet zaměstnanců, ale druh práce, kterou lidé s internetem vykonávají. Dle průzkumu většina firem za internet zbytečně přeplácí. Jak jste na tom vy?

Nezáleží jen na rychlosti

Rychlost internetu většinou není tím nejdůležitějším faktorem pro bezproblémový průběh práce. Mnohem důležitější je totiž stabilita daného připojení. Spolehlivý pomalejší internet je tak mnohem přívětivější, než kolísavé rychlejší připojení. Kvalitu konkrétního připojení lze měřit skrze takzvanou odezvu druhé strany neboli ping.

Poskytovatelé většinou uvádějí jen rychlost daného připojení, a to ve dvou údajích – rychlost stahování, neboli download a rychlost nahrávání, neboli upload. Nabídky najdete zpravidla v rozmezí od 25Mb/s až po 1Gb. Zdaleka ne vždy je však potřeba tak vysoká rychlost, jak se vám poskytovatel snaží namluvit.

Kdy nestačí obyčejná rychlost

Když vybíráte internet pro firmy je třeba si rozmyslet, kolik dat byste mohli průměrně potřebovat. Například u poskytovatele Airwaynet si můžete zvolit, zda potřebujete nadstandardní garantované připojení nebo klasické agregované.

Pokud většina práce spočívá v komunikaci mailem, dohledávání informací a jednoduchých dokumentů, postačí vám obyčejné připojení jako máte doma. S vyšším počtem zaměstnanců je potřeba lehce navýšit celkovou rychlost, klíčová je však stále stabilita.

Do dražšího garantovaného připojení se vyplatí investovat v případě, že máte vyšší počet zaměstnanců s potřebou rychlého internetu. Dále je taková síť stěžejní pro náročnější úkony jako je grafika, programování nebo třeba účetní služby. Silnější internetové připojení zvažte také v případě, že se často účastníte videohovorů, které zvyšují náročnost na rychlost internetu.

Na co si dát pozor

Zdaleka ne všechny nabídky na trhu jsou ale fér. Jak jsme již zmínili v úvodu, v nedávné době byl proveden průzkum, který jasně ukazuje zbytečné přeplácení za internetové připojení u desítek procent podnikatelů. Pro zájemce jsou zpravidla vysoce lákavé nabídky zaručující vysokou rychlost připojení. Ne vždy je ale tato rychlost pravdivá.

Uvedená rychlost, například 1 Gb/s, je často uvedena jako takzvaná sdílená rychlost. To znamená, že pokud je vedle vaší kanceláře další firma, využíváte tuto sdílenou rychlost společně. Vždy tedy důkladně zkontrolujte nabízenou službu.

A co můžete pro rychlý a stabilní internet udělat vy sami? Často je důvod nefungujícího připojení zcela banální, a to umístění Wi-Fi routeru. Než si tedy objednáte dražší nabídku, zkuste router umístit doprostřed kanceláře a nikdy ho nepokládejte na zem.