5 praktických tipů jak využívat umělou inteligenci

Postupně se u řady profesí objevují drobné obavy z toho, že jejich práci jednou rychleji a levněji zvládne umělá inteligence. Jsou takové myšlenky na místě a týká se to zrovna vašeho místa? Přinášíme pět reprezentativních příkladů, kde by se pracovníci měli mít na pozoru.

Co je to AI

Název AI neboli artificial intelligence označuje počítačový systém, který dokáže vykonávat povinnosti, k nimž je potřeba lidská inteligence. Podstatou umělé inteligence je schopnost řešit různé problémy bez toho, aby ji člověk musel naučit konkrétní postup.

Vzpoury strojů se zatím bát nemusíme, už dnes však využívá schopnosti umělé inteligence nespočet firem včetně gigantů jako je například Google. Využíváte internet pro sledování doporučených videí na Youtube nebo aktuální dopravní situace na Google Maps? Za tím vším včetně běžně používaného vyhledávače Google stojí právě AI.

1. Copywriting

Jedním z oborů, u kterého se postupně rozvíjí možnost využití AI je copywriting. V dnešní době je vyspělá umělá inteligence jednoduše schopna produkovat průměrné krátké texty. Kvalitní copywriteři se tedy o své klienty zatím bát nemusí. Schopnosti umělé inteligence se však stále rozrůstají.

2. Online marketing

Už dnes se AI často používá v zákaznické podpoře. Odpovědi na jednoduché dotazy zvládá levou zadní a dokáže vám připravit třeba i cenovou nabídku. Kromě psaní reklamních textů tedy může umělá inteligence zasahovat i do přímého styku s klientem.

3. Účetnictví a právní služby

Také úkony, které běžně zastávají účetní, se mohou stát předmětem práce umělé inteligence. Zadávání nákladů a počítání daní včetně jejich uhrazení zvládne AI již teď. Podobně by umělá inteligence mohla postupně nahradit právní asistenty. AI dokáže snadno sepsat smlouvu i podání na soud, které pak právník jen zkontroluje.

4. Analýza dat

Chybovat je lidské. To však neplatí u umělé inteligence. V oblasti analýzy a zpracování dat se proto AI jeví jako skvělá volba. Pokročilý systém dokáže dokonce sám navrhnout, jak získaná data nejlépe využít.

5. Programování

Umělou inteligenci mohou využívat i programátoři, o svá místa se však zatím obávat nemusí. V současnosti totiž AI dokáže napsat jednodušší programy, čímž lidem značně usnadní práci. Pro složitější postupy je však (zatím) stále potřeba lidský mozek.

V minulosti stroje vystřídaly lidi na řadě manuálních pracovních pozicích. V budoucnosti nás však nevyhnutelně čeká výměna i na kreativnějších pracovních pozicích, u kterých jsme si to dříve nedokázali ani představit.