Síťová bezpečnost pro firmy: Jak se chránit před útoky
Internetové připojení ve firmě vyžaduje daleko větší zabezpečení než domácí připojení. Ve firemních počítačích se často nacházejí citlivá data, jejichž ztráta může vést až ke krachu společnosti. Útočníci mohou získat přístup k vašim účtům nebo k účtům vašich klientů. Dobře zabezpečená síť je základem v každé společnosti, je ale jen polovinou toho, co můžete pro bezpečnost vašich dat ve firmě udělat. Důležitá je také edukace zaměstnanců a kvalitní zabezpečení každého počítače připojeného do sítě. Řada firem například nedovoluje svým zaměstnancům používat firemní wi-fi na soukromém zařízení.
Základem je zabezpečená síť
Pro maximální bezpečí firemních dat je samozřejmě nutné začít s obezřetností už při nastavování firemní sítě. Například veřejná síť pro hosty či zaměstnance by měla být úplně oddělená od sítě, kterou používají firemní počítače. Zabráníte tím připojování neznámých zařízení, která by mohla cílit na vaše počítače. V menší firmě je možné povolit přístup na sít jen konkrétním počítačům pomoci Mac adresy síťových karet. Počítače, které nebudou povoleny přímo v routeru se tak k síti vůbec nepřipojí. Důležitá je také přítomnost kvalitního antiviru na všech firemních počítačích i serverech. V domácnostech může stačit některý z antivirů dostupných zdarma, na firemní sítí se ale rozhodně vyplatí pořídit kvalitní antivir.
Nezapomínejte také na aktualizaci všech zařízení a také softwaru. S každou aktualizací systému Windows přicházejí nové a nové opravy chyb, které mohou být zadními vrátky pro případné hackerské útoky. Stejné je tom i u softwaru, který ve firmě používáte. Vždy je lepší mít aktuální verzi a s instalací aktualizací neotálet. Například nové verze operačního systému Windows nabízejí ověření biometrických údajů. K počítačům ve firmě se tak zaměstnanci mohou hlásit pomocí rozpoznání obličeje nebo čipovou kartou. I toho může být krok k zabezpečení počítačů v případě, že by se do prostor firmy dostala nepovolaná osoba.
Šifrování chrání data v případě útoku
Mnoho firem používá na svých počítačích šifrovací software, který skryje obsah počítače před případným útočníkem. I v případě, že by se někomu podařilo data z vašich počítačů ukrást, nebude schopen je otevřít a zjistit obsah. Operační systém Windows používá pro tyto účely funkci BitLocker, na iOS najdete zase FileVault. Tyto softwary zašifrují soubory v počítači pouze v případě, že se k němu přihlásí oprávněná osoba. Šifrování souborů můžete využít také na flash discích a externích harddiscích, na kterých se přenášejí data ve firmě.
Nezapomínejte také, že nejslabším článkem zabezpečení v každé firmě jsou zaměstnanci. Nebojte se tedy investovat do bezpečpečnostního školení, protože přes všechna zabezpečení vám může firemní síť infikovat zaměstnanec, který otevírá neznámé přílohy v soukromých e-mailech.