Jak vybrat internet pro rodinu?

Zjistili jste, že vaše internetové připojení pro celou rodinu už nestačí a nechcete se zbytečně dohadovat, kdy kdo může a kolik dat stahovat nebo odesílat, aby byli všichni spokojeni?

 Doba pokročila a pár minut večer u modemu už dávno nestačí, přibývá počet uživatelů a přístrojů (se zvyšujícím se počtem členů rodiny), webové stránky jsou mnohem náročnější na připojení a do toho si vaše ratolesti občas zahrají po internetu nějakou zajímavou a napínavou hru? Potom je asi zapotřebí zvolit jiný tarif, případně se poohlédnout po jiném poskytovateli. Nic z toho není problém, jak tedy při výběru postupovat?

To správné připojení

Procesy stahování dat a datový tok v obou směrech lze samozřejmě nastavit pro každé zařízení, ale znamená to určité omezení všech účastníků. K tomu slouží některé programy, případně můžete použít router, který zvládá funkci QoS (Quality of Service), takže je možné přidělovat prioritu konkrétním aplikacím a úlohám. K dispozici jsou i většinou předvolby pro hraní her, VoIP (volání přes internet), přehrávání nejrůznějších médií, procházení webu nebo přenášení různých souborů.

 Díky protokolu QoS si můžete zajistit spolehlivé zajištění a rozdělení dostupné přenosové kapacity tak, aby nedocházelo k zahlcení sítě ani k nežádoucímu snížení kvality síťových služeb. Ovšem opravdu se chcete takhle omezovat? Nemusíte, stačí si zvolit dostatečně rychlé připojení. Samozřejmě nechcete platit zbytečně moc za nevyužitý internet, ale stačí si spočítat, jakou rychlost budete potřebovat k tomu, aby byli všichni v domácnosti spokojeni. Pokud se chcete pustit do přibližného výpočtu, je důležité vědět, jak se rychlost připojení (a tudíž objem procházejících dat) měří a jak na to.

Hrátky s čísly

Základní jednotkou pro údaj o rychlosti připojení je bit za sekundu (bps). Protože byste ale museli pracovat při dnešních rychlostech s velkými čísly, většinou se používají jako jednotky násobky této hodnoty, tedy kilobit za sekundu (kbps, kb/s), megabit za sekundu (Mbps, Mb/s) a gigabit za sekundu (Gbps, Gb/s). Ovšem při přepočtu je třeba dbát na to, že se nejedná o klasickou desítkovu soustavu, takže pozor! Přepočet funguje tak, že 1kbps=1024bps a 1Mbps=1048576bps (1024x1024).

Kolik je třeba na jakou činnost?

Abyste tedy pro celou rodinu měli odpovídající připojení i ve chvílích, kdy využíváte internet současně, je třeba přibližně spočítat, jakou rychlost budete potřebovat. Takže prostě počítat. Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili srovnávací tabulku:

činnost                                                         průměrný objem a spotřeba dat

 

e-mail bez příloh                                           30 kB

příspěvek na chat nebo sociální síť              50 kB

webová stránka pro mobil                             300 kB

stahování průměrné aplikace                       10 MB

poslech hudby online                                    60 MB za hodinu

sledování online HD videa                            5,1 MB za 1 minutu

 

Z toho tedy vyplývá, že pokud se rozhodnete pro rychlost 50 Mbps, bude bez problémů splňovat požadavky celé domácnosti i v takovém případě, že se k internetu bude současně připojovat větší počet náročných uživatelů. Rychlost pod 20 Mbps je v takovém případě opravdu spodní hranicí a hodí se pro domácnosti, kde jsou například pouze dva lidé. Nezapomeňte si také zkontrolovat doporučenou rychlost připojení u oblíbených služeb jako Netflix či YouTube.

 Pokud například chcete sledovat online video v rozlišení 4K, budete potřebovat stabilně alespoň 25 Mbps. Pokud se přidá další uživatel na jiném zařízení, i on bude potřebovat 25 Mbps. Výsledkem je tak minimální požadavek na rychlost stahování ve výši 50 Mbps. S tarify Airwaynet nemusíte mít obavy.