Jak chránit děti na internetu?
Dnešní mládež už si ani nepamatuje "dobu předinternetovou" a považuje brouzdání po síti, komunikaci prostřednictvím sociálních sítí a stahování hudby i videa za zcela běžnou věc. Patří to k dennímu koloběhu. Máte doma školáka (nebo dokonce předškoláka) a tak trochu vám mrazí, když si uvědomíte, s jakými nástrahami se ve virtuálním světě internetu může setkat? Protože je ochrana dětí na internetu velmi aktuální téma, shromáždili jsme pár rad, které mohou být vašemu potomkovi prospěšné a pomohou ho ochránit,
Zkuste to po dobrém
Vždy se vyplatí, když si s dítětem (klidně i teenagerem) dokážete na rovinu popovídat a vzbudit jeho zájem o to, co všechno se na internetu děje a jak se některým rizikům vyhnout. Je pochopitelné, že jste pyšní na technickou zručnost svého potomka a s pýchou sledujete, co všechno už na počítači, notebooku nebo tabletu zvládne. Ale je třeba si uvědomit i hrozby a snažit se jim předejít.
Pokud se dokážete se svým synem nebo dcerou domluvit na tom, kolik času na internetu stráví a na které stránky by raději chodit neměli, je to moc fajn. Ale právě to zakázané ovoce vždycky nejvíc láká. I ten nejhodnější prostě jednou neodolá, aby nezapátral, proč se vlastně někam nemá dívat a proč vlastně má určité aktivity zakázány. Co s tím?
Vlastní účet je vhodný krok
Používáte společný počítač, na němž se střídáte s dětmi? Vytvořte jim vlastní účet. To má smysl hlavně z toho důvodu, že právě vlastní účet umožňuje efektivně (a přitom nenápadně) nastavit pravidla ochrany před nežádoucími činnostmi takovým způsobem, aby byla plně účinná. Jednoduchou variantou je například to, co nabízí v základním provedení Microsoft jako součást operačního systému, ovšem vyznat se v poněkud komplikovaně vymyšleném nastavení a funkcích je spíš pro zlost.
Lepším řešením bude, když se poohlédnete po nějakém programu, který byl vytvořen přímo k účelu ochrany dětí na internetu. Jsou to aplikace, ze kterých si po zvážení svých nároků a požadavků určitě vyberete. Je jich totiž k dispozici opravdu nepřeberné množství a velká část z nich je zdarma. Někdy jsou dokonce součástí balíčku s antivirovým programem, nebo je najdete u aplikací pro smartphone.
Na takzvaném rodičovském zámku snadno nastavíte blokování webových stránek s nevhodným obsahem (program dokáže rozlišit stránky už podle obsahu, nemusíte zadávat jednotlivé adresy), případně omezíte rozsah času, který smí dítě na internetu strávit. Vhodně nastavený filtr vás i včas upozorní, že došlo ke snaze o vynucený vstup na blokované stránky a sledování je možné provádět i z jiného počítače nebo mobilního zařízení, které je připojeno k internetové síti. Rozhodně se vyplatí na ochranu dětí myslet dřív, než dojde k problému. Prevence mnohdy dokáže zabránit zbytečným komplikacím.
Kyberšikana a ochrana údajů
Děti jsou zvídavé a občas až příliš důvěřivé, takže se mohou stát i obětí kyberšikany, tedy určitého omezování nebo nátlaku prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí a podobně. Pokud má potomek vaši plnou důvěru a svěří se, buďte maximálně vstřícní, pomozte a oceňte i to, že se obrátil právě na vás.
Rizikem je i navazování virtuálního kontaktu s neznámými osobami nebo (ať už úmyslné nebo nechtěné) sdílení choulostivých a důvěrných údajů. Stejně tak je třeba vysvětlit, co lze stahovat a kdy by mohla taková aktivita už hraničit se zákonem. Prostě kromě zabezpečení techniky je třeba i komunikovat a vysvětlovat.
Dnešní době si pro rodiče připravuje řadu výzev a kombinace technologií s dětskou zvědavostí je jedna z nich. Držíme palce a přejeme pevné nervy!