Zdražování internetu: Jak si porovnat ceny?

Operátoři hlásí zdražování internetu. Vy, jejich zákazníci, byste tento krok měli brát jako signál k zamyšlení nad tarifem, který používáte. Je pro vás výhodný? Nenastal vhodný čas ho změnit, aby skutečně odpovídal vašim potřebám? 

Nejvíce malých poskytovatelů v Evropě

Operátor O2 už v červenci oznámil, že levné tarify budou od září už minulostí, s podobnou zprávou přišel o měsíc později přišel i T-Mobile, který se chystá zdražovat v říjnu. Třetí z velkých poskytovatelů internetu, společnost Vodafone, sice zatím podobný krok nepřipravuje, ale zároveň naznačuje, že pokud nedojde ke změnám na trhu energií, bude muset na jejich rostoucí ceny reagovat. Česká republika zatím patřila v rámci Evropské Unie k zemím, kde je připojení poměrně levné, což je dané tím, že u nás operují tisíce drobných místních poskytovatelů – máme jich vůbec nejvíce v celé EU. Internet u nás proto dosud byl sice laciný, ale zároveň bohužel také pomalý. 

Záleží na vašich potřebách

Když budou ceny stoupat, měli byste nad připojením popřemýšlet a za vyšší cenu chtít vyšší kvalitu – tedy rychlost a stabilitu, nebo si naopak jasně spočítat, co se vám vyplatí a zda nenajdete výhodnější tarif někde jinde než u svého stávajícího operátora. Jak vlastně zjistit, co je pro vás výhodné? Záleží na tom, kolik zařízení máte připojeno a jak s internetem nejčastěji pracujete. Běžná základní rychlost u operátorů činí většinou 50 Mb/s a bohatě stačí na sledování digitální televize, a to i v HD kvalitě, pohodlné surfování i hraní her. Kde zjistit, kolik vlastně platíte za 1 Mb/s? Pokud máte zmiňovaný tarif 50 Mb/s například za 299 Kč, jednoduše vydělíte 299/50 a máte výsledek 5,98 Kč. Podívejte se proto na tarify jednotlivých operátorů, dělte a porovnávejte. Zohledněte také agregaci. 

Pro více připojených potřebujete vyšší rychlost

Jestliže na netu máte připojeno na stejnou linku více zařízení (třeba všichni členové vaší domácnosti mají počítač, dále jako rodina vlastníte digitální televizi) a pravidelně streamujete videa, hrajete online hry, sledujete často seriály, stahujete větší datové soubory či peer to peer obsah, vyšší rychlost – tedy 100, 200 či dokonce 3000 Mb/s je naprosto nezbytná. Ve výběru tarifu by mělo hrát velkou roli právě využití internetu.

Pro někoho, kdo posílá velké datové soubory, například nahrává fotografie ve vysokém rozlišení, bude důležitým parametrem i rychlost odesílání v Mb/s, která je také uváděna hned po rychlosti stahování. Podstatná je i lokalita, kde se chcete připojit.

Pro ty nejnáročnější máme v Praze připraveny neomezené symetrické FIBER tarify s rychlostí 300 Mb/s. Při porovnání s konkurenčními nabídkami uvidíte, že nabízíme skvělý poměr ceny a výkonu. Samozřejmostí je instalace do 2. dne od objednávky.