Vyplatí se upgrade na WiFi 6?

Nová generace protokolu bezdrátového přenosu dat je zde. Wi-Fi prošla vývojem v podobě několika generací, počínaje tou nultou, která vykazuje kapacitu 2 Mb/s až po tu nejnovější, která se pyšní rychlostí dokonce 10 530 Mb/s. Má smysl na ni přejít? A pokud ano, kdy?

Každému splní jeho potřebu dat

Co vlastně v praxi nový standard Wi-Fi 6 přináší? Obsahuje podporu OFDMA. Pod tímto pojmem rozumíme ortogonální multiplex s frekvenčním dělením, který řídí nosné frekvence. Laicky řečeno OFDMA dokáže komunikovat najednou s více zařízeními, a to i takovými, u kterých se zásadně liší potřeby v oblasti přenosu dat. Multiplex dokáže vyhodnotit v reálném čase požadavky jednotlivých zařízení pokud jde o stahování a odesílání dat. Řídí se jejich skutečnou datovou potřebou a tím pádem pracuje velice efektivně. 

Disponuje vysokou kapacitou a odolává rušení

V čem můžeme spatřovat hlavní pokrok proti minulé generaci Wi-Fi 5? Především OFDM, tedy multiplex, kterým disponovala Wi-Fi 5, uměl přidělovat zdroje dat jenom postupně, nedokázal komunikovat současně komunikovat s několika zařízeními. Proto se vytvořila fronta a každé zařízení uspokojilo svoje datové potřeby až ve chvíli, kdy na něj přišla řada. U OFDMA je získá hned, odbavuje se totiž přenos dat u několika subjektů najednou. Přenosová kapacita se tak významně zvyšuje (pro srovnání: u pětky činila 3466,8, zatímco u šestky je to už zmiňovaných 10 530), přitom šířka pásma zůstává stejná. Dále u šestky funguje mnohem lepší ochrana vůči interferenci. I v prostředí, kde jsou vlny hodně rušeny, klesá kapacita přenosu Wi-Fi 6 velice pomalu.   

Kdy přejít na nový standard?

Mnoho českých domácností Wi-Fi 6 uvítá, protože jejich nároky rostou. Na internetu potřebují být všichni současně – rodiče i děti. Wi-Fi 6 je samozřejmě kompatibilní i se staršími standardy. Zdálo by se tedy, že bude nejlepší hned koupit nový router Wi-Fi 6 a celou domácnost na něj převést včetně zařízení fungujících na starších standardech. Má to ale jeden háček. Stačí jedno zařízení, které podporuje pouze starší standard, a komunikace se vrací zpátky na jeho úroveň. Co s tím? Abyste možnosti routeru Wi-Fi 6 dokázali plně využít, vyhraďte na něm samostatnou síť pro zařízení podporující tento standard. Ve druhé síti zůstanou jenom starší zařízení. Přechod se vyplatí, když máte v domácnosti více zařízení podporujících standard Wi-Fi 6 – počítače, notebooky, chytré telefony, digitální televizi. 

Potřebujete dobré připojení

Ovšem pořádná Wi-Fi vyžaduje také pořádné připojení. Chcete-li, aby Wi-Fi 6 mnohem vyššími rychlostmi přenosu dat opravdu trumfla svoje předchůdce, neváhejte si vybrat z našich symetrických FIBER tarifů pro byt.