Správa hesla na WiFi v domácnosti nebo kanceláři

Pokud máte WiFi v domácnosti, je správa hesel snadným úkolem. Heslo je napsané na lednici nebo alespoň na routeru a nové zařízení lze snadno připojit jeho zadaním. Heslo napsané na lednici vám ukradne maximálně soused a toho rychle odhalíte tak, že si zobrazíte připojená zařízení v routeru a cizí jednoduše zablokujete. Spravovat hesla pro firmu nebo větší kancelářskou budovu je ale složitější a vyžaduje daleko větší míru bezpečnosti. Jistě nechcete, aby se na vaši firemní síť připojovali lidé sedící na lavičce před budovou nebo poslíčci, kteří si přečetli heslo napsané na papíru na zdi. V takovém případě jistě oceníte odborné rady našich profesionálů.

Správa hesel v domácnosti není žádná věda

Internetové připojení ve vaší domácnosti sdílíte maximálně s pár lidmi a jejich zařízeními. Není tedy potřeba instalovat více routerů a vytvářet několik sítí. Heslo k vaší domácí WiFi určitě najdete na vašem routeru a stačí jej opsat do libovolného zařízení. Protože se připojují stále stejná zařízení na stejnou WiFi, stačí heslo zadat jednou a zařízení si jej zapamatuje. Vaše telefony, tablety, notebooky či televize se pak automaticky připojí k internetu. Pokud heslo sami někomu nesdělíte, nelze předpokládat, že by se k vám připojoval někdo cizí. Není v ničím zájmu, aby se snažil prolomit domácí síť kvůli internetu zdarma. Případně můžete v routeru občas zkontrolovat připojená zařízení a pokud by zde bylo nějaké cizí zařízení, snadno mu zakážete přístup do vaší sítě.

Firemní sítě vyžadují více bezpečnosti

Ve firmách a kancelářích se ale může objevit problém se sdílenou WiFi. Jistě není žádoucí, aby počítače vedení byly na stejné sítí jako počítače zaměstnanců. Někteří by se mohli pokusit dostat do počítačů vedoucích a pokusit se získat firemní data. Je proto dobré zavést ve firmě několik WiFi sítí, které budou používat různí lidé. Heslo pro zaměstnaneckou WiFi potom může být veřejně sdíleno se zaměstnanci, zatímco vedoucí budou mít své počítače na další, bezpečné sítí. Často se využívá zvláštní WiFi síť také pro zařízení, jakými jsou například tiskárny či další chytrá zařízení na síti. Na tuto síť omezíte přístup za pomocí MAC adres počítačů a budete mít jistotu, že se nepřipojí nikdo cizí ani v případě, že by zjistil vaše heslo. Na této síti se mohou nacházet například kamery či vzdálené ovládání topného systému.

 

V některých firmách fungují ještě sítě, do kterých je po připojení nutné se přihlásit. Pokud tedy znáte heslo a k WiFi se připojíte, je ještě potřeba se přihlásit firemními údaji v prohlížeči, aby vás síť pustila na internet. Díky tomu mohou mít provozovatelé sítě přehled o tom, kdy a kdo se do sítě přihlásil svými údaji a co na sítí dělal. Tento postup se ale nejčastěji objevuje na veřejných a nezaheslovaných WiFi.