Přehřívá se vám starý router?

Pokud používáte již starší nebo přímo letitý router, zřejmě jste už narazili na nepříjemný problém, kterým je přehřívání přístroje. To následně může vést ke zhoršení přenosu signálu, výpadkům a v nejhorší variantě i ke vzniku požáru. Takže co s tím můžete udělat?

Jako první hledejte příčinu

Jistě, u letitého přístroje nemůžeme čekat výkon, jaký podávají nová zařízení, ale ruku na srdce. Kdy začnete uvažovat o novém routeru? Nejspíš až v situaci, kdy se problémy objevují stále častěji a prostě už nemáte nervy na to zlobit se s kusem techniky, který občas stávkuje. Příčinou je nejčastěji nedostatečné nebo nevhodně řešené chlazení, projevující se následně zpomalením přístroje, špatnou odezvou nebo úplným zatuhnutím.

Extrémní podmínky (hlavně v horkém letním období) k přehřátí samozřejmě značně přispívají. Jednou z příčin může být i nevhodné či vyloženě špatné umístění přístroje. Stačí router přesunout o kousek dál. Po vypnutí a ochlazení sice zase router funguje jako dřív, ovšem k přehřívání dochází zpravidla stále častěji.

Router se prostě pořádně nechladí? Řešení existuje...

Někdy pomůže přidělat pár otvorů do krytu přístroje (i zespodu), případně můžete přidat nějaký ten chladič, lze použít i chladicí podložku pro notebook. Nejstarší a hodně levné modely neměly chladič instalován často vůbec. Jako dočasné nouzové řešení postačí použití pasivního hliníkového chladiče, který upevníte pomocí teplovodivé pasty nebo teplovodivé nálepky. Toto řešení je vhodné především pro přístroje, které jsou umístěny v horizontální poloze.

Pozor na kondenzátory!

Další příčinou přehřívání, s níž se můžete často setkat, jsou problémy s kondenzátory. Ty při zvýšených teplotách (jež jsou při provozu běžné) dostávají řádně zabrat a ztrácejí postupně kapacitu, nafukují se, vysychají. Výměna přitom přijde na pár korun, postačí to trochu umíte s pájkou. Pokud už se k výměně odhodláte, vyměňte raději rovnou všechny, které se v routeru nacházejí. U kondenzátorů je velkým rizikem to, že mohou i explodovat. Včasná výměna může výrazně prodloužit životnost přístroje. Ale i tak je to spíš nouzové řešení. Raději se poohlédněte po něčem modernějším a spolehlivém.

Situaci řešte vždy raději s předstihem

U levných modelů pro domácí používání nebo v kategorii small office nemůžete samozřejmě čekat nějaké technické zázraky. Nějakou dobu sloužit budou, ale odejdou zpravidla v tu nejméně vhodnou dobu. Takže skutečně předvídavým řešením situace bude pořízení nového, dostatečně rychlého a spolehlivého routeru. A skvělým tipem je prémiový WiFi router. Ideální společník pro rychlé surfování, streamování HD videí a stahování objemných souborů. Router od nás zdarma dostanete k tarifu Internet na doma - 50Mb.