Nejlepší WiFi router pro domácnost

Máte doma obyčejný router a neustále bojujete s kvalitou připojení? Taková situace je bohužel i dnes poměrně běžná. Správně zvolený router je jednou z hlavních ingrediencí úplné pokrytí domácnosti WiFi signálem. Víte, na co při výběru koukat?

Nejlepší router v bodech

Při pořizování nového WiFi routeru hraje roli celá řada parametrů. Mezi ty nejdůležitější jednoznačně patří:

  • Rychlost připojení představuje základní parametr, na který se většina lidí ptá jako první. Ovlivňuje samozřejmě maximální dosažitelnou rychlost internetu a počet zařízení, která mohou být bezproblémově připojená.
  • Rozsah pokrytí je třeba volit podle velikosti domu či bytu, množství stěn a dalších překážek.
  • Frekvenční pásmo se podílí na celkové rychlosti, vlastnostech připojení a odolnosti vůči rušení.
  • Typ zabezpečení ovlivňuje, jak bude síť zranitelná proti zneužití.
  • Dále je pak možné se zaměřit na typy a počty antén, možnosti uživatelské konfigurace a další pokročilé funkce.

Bez čeho se neobejdete?

Pojďme se nejdříve podívat na úplně základní parametry a požadavky, které by měl moderní WiFi router pro domácnost splňovat, aby vás jako uživatele toužícího po rychlém internetu nezklamal. V současné době lze za určité minimum označit router nabízející:

  • Rychlost 300 Mb/s, standard 802.11n
  • Zabezpečení WPA2-PSK využívající šifrování AES

Jedná se o velmi mírné požadavky na funkčnost routeru. Splňovat budou představy méně náročných uživatelů, kteří žijí v malé domácnosti.

Výběr routeru pro opravdu rychlý internet

Jak jsme uvedli, rychlost 300 Mb/s je minimum. Dnešní směrovače mohou nabídnout rychlost až 450 Mb/s, nebo dokonce až 1000 Mb/s v závislosti na používaném frekvenčním pásmu. A když už je řeč o pásmech, víte, které si vybrat?

Pásmo 2,4 GHz představuje standardní variantu. Její nevýhodou je fakt, že pásmo je dost obsazeno a kvůli tomu může docházet k rušení internetového signálu ze strany dalších zařízení, například dětských chůviček či bezdrátových reproduktorů. Pásmo 5 GHz je zatížené podstatně méně a poskytuje více kanálů. Nejlepší routery však nabízejí kombinaci obou frekvencí – tedy takzvaně dual band.

A jak je to s anténami? Právě ty podstatně ovlivňují dosah signálu. Kvalitní routery jsou z tohoto důvodu opatřeny i třemi nebo více anténami (pro každé pásmo více než jedna).

Prémiová varianta pro domácnost

Pokud se nespokojíte s průměrnou rychlostí a minimálními možnostmi nastavení, bude pro vás ideální variantou prémiový WiFi router, který najdete v nabídce Airwaynet. Jeho parametry splňují požadavky na špičkový moderní router. Nabízí dual band signál (podpora pásem 2,4GHz a 5GHz), standard 802.11ac, USB i gigabitové porty. S přehledem splňuje nejvyšší nároky na připojení. Uplatní se ve větších domácnostech nebo domech, kde je požadován značný dosah a soustavně je připojeno větší množství zařízení. Na frekvenci 5 GHz se chlubí rychlostí 867 Mb/s. V kombinaci s internetem na doma – 50MB reprezentuje řešení pro náročné.