Nejčastější chyby při nastavení routeru

Občas se stává, že zákazníci mají velmi dobré internetové připojení, webové stránky ale dlouho načítají, internet se zdá pomalý nebo dokonce nefunguje vůbec. Chyba může být samozřejmě na straně poskytovatele a je potřeba si toto ověřit telefonicky. Může se ale stát, že na vině je samotný zákazník či jeho neodborné a špatné nastavení domácího routeru. V takovém případě může být internetové připojení kvalitní, zákazník má ale pocit, že internet funguje špatně. To může mít několik příčin, které lze vyřešit správným nastavením routeru. Pokud tento problém máte i vy, zkuste se podívat na následující rady a ověřit, zda máte svůj router správně nastavený.

Nastavte správné WiFi pásmo

Špatně nastavené pásmo pro signál WiFi bývá jednou z nejčastějších příčin špatně fungujícího internetu. To platí především pro zákazníky, kteří bydlí ve velkých bytových domech, kde se mohou nacházet desítky jiných routerů a dalších zařízení. Ta mohou některá pásma rušit a zapříčinit tak špatné fungování internetu. Kvalitní WiFi routery dnes již dokáží sami odhadnout, které pásmo je nejlepší pro vaše internetové připojení, tedy které pásmo má ve vašem okolí nejmenší rušení. V případě, že váš router neumí sám určovat ideální pásmo, rádi vám při instalaci poradíme.

Investujte čas do zabezpečení svého připojení

Je až k nevíře, kolik lidí má v domácnosti nezabezpečené WiFi připojení. Správně nastavené bezpečnostní prvky jsou důležité i v případě, že žijete na samotě u lesa, natož pak ve velkém bytovém domě. V první řadě si zvolte dobrý název WiFi, ve kterém nemusíte zrovna uvádět své příjmení, aby každý věděl komu WiFi patří. Vyberte ale takový název, který bude zřejmý pro všechny členy vaší rodiny. Rozhodně používejte bezpečná hesla, která nelze snadno prolomit. Jednoslovná hesla nebo hesla se čtyřmi číslicemi zvládne v dnešní době prolomit každý chytřejší student IT. Pro maximální bezpečnost můžete také určit konkrétní zařízení, která se mohou k WiFi připojit na základě MAC adres. Ty jsou unikátní pro každé zařízení. Na špatně zabezpečenou WiFi se pak může připojit kdokoliv, stahovat velké objemy dat a vám tak zpomalit internet v celé domácnosti.

Nebojte se investovat do lepšího routeru

Pokud používáte v domácnosti více zařízení, je rozhodně dobré pořídit k internetovému připojení také kvalitní router. U starších routerů se totiž stává, že špatně rozdělují signál mezi zařízeními. V praxi to pak vypadá tak, že se router snaží udržet připojení se vzdáleným zařízením a vyčerpá na to většinu své kapacity. Zařízení, která se nachází v blízkosti routeru pak mohou i při plném signálu působit tak, že mají pomalé připojení a nekvalitní internet. Nebojte se tedy za nový router připlatit, aby všechna zařízení fungovala správně. Našim zákazníkům dodáváme kvalitní routery, které těmito neduhy starých zařízení netrpí.