Kam je nejlepší umístit WiFi router?
Správně zvolené umístění routeru má na šíření, dostupnost a stabilitu signálu klíčový vliv. Pokud nevíte, kam router umístit, je zde pro vás několik praktických rad. Rozhodně to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Když chcete signál všude
Prvním krokem by mělo být umístění routeru uprostřed prostoru, který chcete pokrýt WiFi signálem. Pokud se jedná o patrový domek, bude asi vhodné vyzkoušet i umístění u stropu spodní místnosti, nebo naopak u podlahy místnosti horní. Všesměrové antény vyzařují nejčastěji signál ve tvaru kruhu. Typům antén a specifické charakteristice šíření signálu věnujeme zvláštní odstavec o kousek níž.
Sílu signálu v jednotlivých místnostech zjistíte při pohledu na zařízení, přes které se chcete k WiFi připojit. Občas je vhodné i umístění na chodbě a dalších místech, které prostory spojují. U menších bytů se vám často řešení podaří brzo najít, především v případě, že jste si koupili opravdu kvalitní a moderní router. Airwaynet vám prémiový router nabízí zdarma k nejrychlejšímu tarifu.
K hledání optimálního umístění routeru můžete použít také aplikace na chytrý telefon. K dispozici je jich opravdu hodně a většina z nich je zdarma. Ty lepší dokonce umožňují vytváření map, na kterých je síla signálu znázorněna konkrétní barvou.
Co dělat, když signál začne zlobit?
Síla signálu vás nezajímá pouze v momentě, kdy si připojení pořídíte. Může se stát, že jste byli poměrně dlouho spokojeni s úrovní i stabilitou signálu, avšak najednou se situace výrazně zhoršila, třebaže router stojí pořád na stejném místě. Nezměnilo se něco jiného? Berte v úvahu vlivy, které na s ignál a jeho šíření mohou působit.
Stačí změna umístění v řádu několika desítek centimetrů a najednou se v pomyslné cestě vyzařovaným vlnám nachází železobetonová zeď. Někdy stačí vybudovat příčku s kovovým jádrem, nebo nainstalovat zatahovací dveře s hliníkovou fólií. Signálu může vadit také mikrovlnka či silnější router sousedů. Neváhejte odhalit příčinu.
Jak je to s anténami u routeru?
Pro vysílání WiFi signálu se používá několik odlišných typů antén, z nichž každá má trochu jiné vlastnosti. Za základní lze považovat tyto typy:
- Všesměrová (omni-directional)
- Sektorová (semi-directional)
- Úzce směrová (highly-directional)
U routerů se nejčastěji setkáme s všesměrovými anténami. S větším ziskem (schopností zvětšit výkon signálu) se ovšem nezvýšuje oblast pokrytí. Zvětší se dosah signálu. Z toho vyplývá, že anténa s větším ziskem (např. 7 dBi) negarantuje vždy bezproblémové šíření do všech potřebných míst. V takovém případě musíte zauvažovat o jiném typu antény, nebo o připojení dalšího routeru.
Velmi záleží také na správném nasměrování antény. U vícedecibelových můžete nevhodným nasměrováním příjem výrazně zhoršit. Chcete-li pomocí dvou antén pokrýt přízemí, namířte je nejlépe mírně od sebe pro zajištění více odrazů. Pro pokrytí horního i spodního patra by měly svírat úhel přibližně 45°. Každá tedy bude vychýlena do strany o přibližně 22,5°. Prémiový WiFi router, který dostanete zdarma k nejrychlejšímu tarifu Airwaynet na doma, má rovnou 4 antény. Díky tomu je šíření signálu všemi směry opravdu bez komplikací.
Nepodceňujte umístění routeru
Špatné umístění routeru vám může zcela zbytečně snižovat rychlost připojení na koncovém zařízení. Neváhejte router přestěhovat a zkontrolovat všechny překážky v cestě signálu. Výsledná změna rychlosti vás může v některých případech opravdu mile překvapit.