Jak zvýšit rychlost stahování dat?

Stahování multimediálních souborů či jiných datově objemných souborů patří k aktivitám, které jsou na seznamu každého uživatele internetu. Někdy ale dokáže pomalý download pořádně pocuchat nervy. Víte, jak rychlost stahování zlepšit?

Bez dobrého připojení nic nezmůžete

Než se pustíte do konkrétních tipů, je třeba začít úplnými základy. Je důležité si uvědomit, že pokud nemáte dostatečně rychlé a kvalitní připojení, vaše stahování bude vždy pomalé a žádné tipy a triky to nezmění. Co tedy požadovat?

  • Dostatečnou rychlost – minimálně 10 Mb/s (u Airwaynet za pouhých 290 Kč měsíčně včetně DPH) pro pohodlné a svižné stahování písniček či dalších menších souborů. S připojením 30 Mb/s nebo 50 Mb/s už však můžete pohodlně a rychle stahovat třeba i Full HD filmy.
  • Stabilitu – pokud není připojení stabilní a vypadává, může se stahování proměnit v noční můru. Pokud se přeruší a vy nemáte speciální program, musíte začít od začátku.
  • Bez omezení – připojení s omezením dat je postrachem každého uživatele, který chce internet používat na něco jiného než k občasnému přečtení zpráv nebo otevření emailu. Pro stahování je neomezený internet nezbytností.

Stabilní připojení s vysokou rychlostí (plně dostatečnou pro jakékoli stahování) a vždy neomezenými daty má pro vás Airwaynet. A jaké tipy se vám budou hodit?

Stahujte z bezpečných zdrojů

Stahování z pochybných zdrojů může být nejen pomalé, ale hlavně nebezpečné a často zbytečné. Stahované soubory mohou skrývat různé druhy virů a poškodit váš počítač.

Taky se může stát, že stažený soubor obsahuje něco zcela jiného, než co deklaruje – to zejména u větších souborů nepotěší.

Pořiďte si účet na uložišti, které používáte

Pokud často využíváte služeb některého ze známých uložišť, zvažte, zda se vám nevyplatí pořídit si zde účet, případně si zakoupit kredit pro stahování. Z úložišť lze obvykle stahovat bezplatně, ale rychlost je výrazně omezena a nevyužijete plné možnosti svého připojení.

Stáhněte si speciální program

Každý prohlížeč sice nabízí správce stahování, ale ten zpravidla nabídne pouze základní funkce. Existují však různé speciální programy, se kterými dosáhnete mnohem vyššího komfortu a často i rychlosti stahování. Můžete například přehledně stahovat velké množství souborů, přerušit download a později na něj navázat apod. Tyto programy jsou často k dispozici i jako freeware – tedy zdarma.

Dejte stahování prostor

Zejména pokud vlastníte pomalejší připojení, může váš download výrazně zpomalovat další činnost na internetu. Chcete-li stahovat rychleji, přerušte ostatní online činnosti, které jsou náročné na data. Pokud chcete pohodlně a rychle stahovat a přitom dělat na internetu i další věci (třeba se i online dívat na HD film nebo hrát hru), je nejlepším řešením pořízení připojení, které vám to umožní.