Jak řešit rozdíly v rychlosti internetu přes WiFi a kabel?

Zjistili jste na základě měření rychlosti, že rychlost internetu přes WiFi se zásadně liší od situace, kdy máte zařízení připojeno k internetu přes kabel? Rychlost ovlivňuje celá řada faktorů a jejich odhalení nebývá složité. Inspirujte se následujícími tipy a zrychlete vaše bezdrátové připojení!

Kontrola routeru

Když si pořídíte opravdu rychlý internet, očekáváte, že si budete užívat maximální rychlost stahování a odesílání dat za každé situace. Jako uživatelé byste neměli řešit, zda-li se vám více vyplatí připojit se bezdrátově přes WiFi, nebo využít kabel. Už jen to je důvod, proč významnější rozdíly v rychlosti připojení nepřehlížet.

Pokud je bezdrátové připojení přes WiFi až několikrát pomalejší, je nutné v první řadě provést kontrolu:

  • technických parametrů routeru (normy, porty...)
  • verze používaného firmwaru
  • překážek signálu a zarušení pásma
  • nastavení routeru

Tato kontrola vám odhalí, jak s velkým objem dat je router v jeden moment schopný pracovat a zda-li není jeho firmware zastaralý. Stejně tak vás donutí zamyslet se nad umístěním routeru a podívat se do jeho základního nastavení.

Častým problémem levnějších modelů je převážně nedostatečná rychlost síťových portů a malý rozsah pokrytí. Tyto problémy vás u prémiového WiFi routeru, který je osazen gigabitovými porty, rozhodně nečekají. Výborné pokrytí oceníte u většího bydlení a v momentě, kdy chcete k síti připojit více zařízení, což je v dnešní době chytrých telefonů a další elektroniky běžný scénář.

Nastavení šířky pásma

Při hledání příčin rozdílné rychlosti internetu přes WiFi a kabel je nutné postupovat vylučovací metodou. Zmíněný pohled do základního nastavení je velmi důležitý. Podívejte se na nastavený kanál i šířku pásma. Širší kanály bývají častěji rušeny a zároveň samy nezřídka ruší ostatní zařízení. Používání kanálů o šířce 40 MHz v pásmu 2,4 GHz může způsobit potíže s rychlostí a spolehlivostí sítě.

Kabel nemusí vyhrát

Odhalování důvodů, proč je WiFi připojení pomalejší než kabel, rozhodně nevzdávejte. Řešení problému vám sice zabere nějaký čas, ale využití plného potenciálu rychlého internetu na všech zařízeních v domácnosti za to rozhodně stojí.