Jak nastavit telefon, aby nevyužíval mobilní data?

Mobilní data jsou neocenitelným pomocníkem na cestách a ve chvílích, kdy nemáme přístup k Wi-Fi připojení. Bohužel, neomezená data ještě stále nejsou samozřejmostí (alespoň v cenově výhodných podmínkách). Data mají tu nepříjemnou vlastnost, že dokáží zmizet během chvilky a nechat vás na holičkách, když je opravdu potřebujete. Co tedy dělat, aby vám vydržela maximální možnou dobu a jak zajistit, že mobil skutečně bude využívat dostupné Wi-Fi připojení?

Vypnutí dat by mělo být jednoduché

Mobilní telefon se přepne na využívání dat ve chvíli, kdy ztratí přístup k Wi-Fi signálu. Ne vždy ale skutečně aktivní připojení potřebujeme a je lepší si tedy ohlídat, že daty zbytečně neplýtváme, když jenom koukáme z okna tramvaje. Každý typ telefonu má trochu odlišné nastavení, ale nikdy by vás od vypnutí dat nemělo dělit více než pár rychlých kroků. Buď existuje přímo tlačítko pro mobilní data, které stačí stisknout pro jejich vypnutí nebo tuto možnost naleznete v sekci Bezdrátové připojení k internetu – Mobilní sítě. V případě, že nechcete mít data k dispozici vůbec, obraťte se na svého operátora

Největší žrouti dat a tipy na jejich zkrocení

Které služby a činnosti vás o data připraví nejrychleji? Patří sem zejména

Streamování – ať už posloucháte hudbu přes Spotify nebo sledujete videa na YouTube, vaše data mizí bleskovou rychlostí. Některé z těchto aplikací dokonce data vysávají i ve chvíli, kdy je zrovna nepoužíváte. Omezte v nastavení kvalitu videa a audia při přehrávání a vypněte automatické stahování písniček ve Spotify. Ideálně ale tyto služby za běhu vůbec nepoužívejte.

Video rozhovory – pracovní nebo osobní rozhovory přes Messenger, Skype či Zoom jsou datově velmi náročné. Zvažte, jestli rychlý klasický telefonát nebude jednodušší a jestli opravdu potřebujete vidět znuděné tváře vašich kolegů.

Stránky s velkým množstvím vizuálního obsahu – potřebujete opravdu nutně trávit hodiny na Instagramu nebo Facebooku? Pokud ano, tak si tento čas vyšetřete pro chvíle strávené na Wi-Fi. Nebo alespoň vypněte automatické přehrávání videí v těchto aplikacích. V Androidu máte také možnost zapnout kompresi dat při brouzdání v Google Chrome, která vám pomůže nálož dat omezit. Výhodné je přihlašovat se do sociálních sítí na mobilu přes prohlížeč namísto stahování konkrétních aplikací, které někdy žerou data na pozadí.

Ne každá Wi-Fi se připojí automaticky

Dávejte si pozor na důvěřivost vůči vašemu telefonu. Spousta modelů má problémy s automatickým přepínáním na Wi-Fi a je dobré se opravdu přesvědčit, že vám po příchodu domů neubývají data. Ještě větší potíže někdy dělají veřejné Wi-Fi sítě, do kterých se musíte před připojením přihlásit. Pokud tak neučiníte, zůstanou mobilní data zapnutá a za chvilku se vyčerpají.

Nejlépe tedy všechny činnosti náročné na připojení vyřešte na vaší Wi-Fi, kde se o data nemusíte bát. V tarifech Airwaynet si můžete vybrat připojení, které dokáže rychle a stabilně pokrýt celou domácnost, i když se v ní všichni členové připojují na Wi-Fi svým telefonem.