Jak na stahování videí z internetu?

Stahování videí a jiných objemných souborů z internetu patří k častým aktivitám při využivání připojení. Co ale potřebujete, abyste mohli pohodlně stahovat i velké objemy dat nebo například videa ve vysoké kvalitě?

Když chcete stahovat gigabajty dat

Základem je pochopitelně kvalitní připojení, které musí být dostatečně rychlé a taky stabilní. Je skutečně velmi nepříjemné, pokud vám v půlce, nebo dokonce ke konci stahování velkého souboru, připojení vynechá a vy musíte začít znova. Pokud vybíráte tarif po domácí použití a víte, že stahování bude důležitou náplní využití připojení, potom pro vás bude zásadní rychlost downloadu.

Poznámka: Rychlost uploadu bývá často nižší a označuje odesílání dat na síť. Pokud tedy naopak chcete například nahrávat na cloudové úložiště nebo nějaký úložný server jakékoli dokumenty, videa nebo třeba fotky, budete limitováni právě touto rychlostí.

Jakou rychlost připojení zvolit?

Jestliže budete stahovat pouze krátká videa, písničky nebo jiná méně objemná data, a to navíc spíše občas, může vám stačit připojení okolo 10 Mb/s. Soubor, který bude mít například 5 MB, což je průměrná velikost písničky v mp3, stáhnete za cca 4 vteřiny. Je třeba dát pozor na to, že jednotka Mb (Mbit), ve které je obvykle uváděna rychlost připojení, není totožná s MB, v níž bývá uváděna velikost dat. Mbit je 8krát „menší“ než MB.  Bližší vysvětlení jsme přinesli v jednom z předchozích článků.

Máte-li ale vyšší nároky a chcete na internetu sledovat nebo stahovat dlouhá videa ve vysoké kvalitě, sáhněte po rychlosti alespoň 20 Mb/s. S tímto tarifem se už můžete směle pustit do downloadu velkých objemů dat. Soubor o velikosti 1 GB totiž stáhnete při dosažení maximální rychlosti za něco málo přes 6 minut. Například film v DVD kvalitě tak můžete mít stažený třeba i za necelou půlhodinu.

Stabilní připojení v potřebné rychlosti prostřednictvím optického kabelu i bezdrátově vám nabízí Airwaynet. Stačí si vybrat z dostupných tarifů ten, který bude nejlépe odpovídat vašim nárokům a potřebám.

Doplňky a programy pro stahování

Videa na internetu často nejsou pro stahování přímo dostupná. Týká se to například i největší a nejpopulárnější služby Youtube. Co tedy dělat, jestliže vás nějaké video zaujme a chcete si jej uložit do svého počítače? Možnosti samozřejmě existují. Nejjednodušší variantou je využít některý z doplňků pro vyhledávače, jako je Mozilla nebo Google Chrome.

Některé doplňky jsou určeny výhradně pro určitou konkrétní platformu (např. právě Youtube), jiné jsou univerzálnější. Instalace do prohlížeče i používání těchto integrovaných prográmků je velmi snadné.

Pozor na autorská práva!

Když stahujete například videa z dovolené, své vlastní fotky nebo volně dostupné a šiřitelné dokumenty, je vše v pořádku. Avšak v případě, že chcete stahovat například filmy, hudbu nebo třeba knihy, využívejte placené služby, které umožňují legální stahování. Podobných služeb je u nás dostatek, cena filmů je výhodná, kvalita bez kompromisů a navíc podpoříte tvůrce.