Jaký je rozdíl mezi Megabitem a Megabytem za sekundu

Neznalost rozdílů mezi Mb/s a MB/s může být při výběru internetového připojení překvapivě klíčová. Pokud máte ve zkratkách přenosových rychlostí zmatek, je nejvyšší čas si vše ujasnit.              

Nenechte se zaskočit

Rychlost stahování uvedená u internetového připojení udává, jak velké množství dat budete schopni stáhnout za jednotku času. Rychlost internetu se standardně uvádí v jednotkách Mb/s, tedy v megabitech za sekundu. A právě v tom může být problém. Ptáte se proč? Protože pro velikost datových souborů (například filmů, fotografií, skladeb...) se naopak využívá jednotek jako MB, KB či GB. Rozdíl mezi zkratkami Mb a MB určitě nepřehlížejte. Mb označuje megabit, MB označuje megabajt.

O kolik je MB větší než Mb?

Ačkoli se záležitost může zdát na první pohled složitá, snadno do ní můžete vnést pořádek. Jednotky s velkým B jsou totiž vždy osmkrát větší než jednotky s béčkem malým.

Tuto informaci si zapamatujte, bude se vám hodit jak při výběru připojení, tak při samotné práci s internetem. Asi nejlepším příkladem je stahování dat.

Spousta uživatelů se totiž se domnívá, že s rychlostí internetu 10 Mb/s mohou stáhnout písničku o velikosti 10 MB za sekundu. Ve skutečnosti to však půjde 8krát pomaleji a stahování souboru bude za ideálních podmínek trvat 8 sekund. Jinými slovy 1 MB = 8 Mb a 1 Mb = 0,125 MB.

Download a upload

Pokud je řeč o rychlosti internetu, zajímají vás rovnou dva údaje. Jeden označuje rychlost stahování (download) a druhý rychlost odesílání dat (upload). Při výběru připojení se tyto rychlosti dozvíte u každého z našich tarifů internetu na doma. Rychlost stahování 30 Mb/s znamená, že soubor o velikosti 100 MB stáhnete přibližně za 26 sekund.

Rychlost uploadu je důležitá v případech, kdy data na internet především nahráváte. Může se jednat o zálohování alba fotografií do cloudu, upload videa na Youtube, streamování apod.

Kolik dat spotřebujete na internetu?

Každá činnost od otevření mailu přes sledování online filmů až po stahování je spojena s přenosy dat. Rychlost internetu výrazně ovlivní to, jak pohodlně a plynule budete schopni síť využívat. Například sledování videa v dobré kvalitě sebere každou minutu okolo 6 MB dat. Videohovor přes Skype nebo jinou službu až dvakrát tolik. U každé služby většinou najdete minimální požadovanou rychlost připojení uvedenou v Mb/s.

Jaká rychlost je tak akorát?

Chcete vědět, jak rychlý internet si vybrat? Záležet bude samozřejmě na tom, jak náročný uživatel jste. Pokud používáte připojení k běžnému surfování a sem tam zhlédnete video, bude vám pohodlně stačit rychlost downloadu okolo 10 Mb/s. Jestli patříte mezi milovníky online her, stahujete velké objemy dat, máte připojeno více zařízení nebo sledujete filmy v HD kvalitě, potom pro vás bude vhodnější rychlosti kolem 30 až 50 Mb/s. Takovou možnost nabízí i Airwaynet. Veškeré tarify mají nyní navýšenou rychlost pro vaše větší pohodlí.