Jak na domácí zálohování přes WiFi

Zálohování datových souborů je velmi důležité a vzhledem k rostoucími riziku ze strany tzv. vyděračských virů ho nelze brát na lehkou váhu. Zmíněné viry zablokují veškerá data v přístroji a znemožní vám k nim jakýkoli přístup. Fotografie, textové dokumenty, soubory s hudbou a videozáznamy, adresáře i další data je třeba pro případ poškození nebo nechtěného smazání pravidelně zálohovat, aby v případě potřeby byly znovu k dispozici.

Automatické zálohování pracuje za vás

Provádění automatického zálohování určených souborů a dat bezdrátově vám zaručí, že na zálohu v ten nejméně vhodný moment nezapomenete. Moderní nástroje se o pravidelné vytvoření zálohy postarají a záloha bude pro vás snadno dostupná na úložišti, které si zvolíte. Musíte mít samozřejmě kvalitní router s vysokou datovou propustností (v nabídce Airwaynet se jedná o prémiový WiFi router) a spolehlivé připojení. K vytváření záloh můžete využít i síťové disky, které jsou dnes snadno dostupné v přijatelných cenách. Další variantou je ukládání záloh do cloudových úložišť. V takovém případě je pro vás důležitá rychlost připojení, konkrétně rychlost odesílání. Z tarifů pro domácnost má nejvyšší rychlost odesílání dat náš tarif Internet na doma - 30MB.

Různé varianty nastavení automatické zálohy

Nastavení automatického zálohování vám dává volnou ruku. Můžete zálohovat ve stanoveném intervalu celý obsah přístroje (ovšem vytvoření takové zálohy může trvat poměrně dlouho), nastavit volbu souborů, které budou zálohovány nebo použít volby pro zálohování nově přidaných a změněných souborů. Poslední způsob zálohování je velmi rychlý, ale v případě potřeby obnovení dat je načítání časově náročnější.

Proč je zálohování dat tak důležité?

Možná patříte mezi ty uživatele, kteří v telefonu, tabletu nebo ve stolním počítači uchovávají důvěrná data. Problémových scénářů, jak může dojít k poškození nebo ztrátě dat, je několik. Může dojít ke ztrátě, odcizení, mechanickému poškození přístroje, poruše nebo problém vznikne při nesprávně provedené aktualizaci či instalaci programu. V takové situaci si teprve uvědomíte, jak je zálohování dat klíčové.

Když za to výsledek stojí

Pokud jste se zatím rozhodli zálohování odložit na později, jsou vaše data v ohrožení. Nastavit automatické zálohování přes WiFi je i pro méně zkušeného uživatele otázkou chvilky, a proto zbytečně dlouho neváhejte. Pro zálohování na samostatné úložiště v rámci domácnosti stačí mít kvalitní router, přes který se data přenáší. Pro zálohování do cloudu je klíčový rychlý internet. Výhodou cloudového úložiště typu Dropbox, OneDrive či Sync je možnost přistupovat k datům opravdu snadno i z jiných autorizovaných zařízení. Dokonce i zálohování hodně objemných souborů může být díky rychlému internetu maximálně pohodlné.