Jak a proč zablokovat dětem online hry?

Taky už máte dost toho, jak vaše děti (týká se to dnes už stejně školáků jako teenagerů) tráví spoustu času online, pomalu nevytáhnou paty z domu a navíc svými aktivitami občas i omezují používání internetu pro ostatní členy rodiny?

To ovšem nemusí být setrvalý stav, s nímž se odevzdaně a se sklopenou hlavou smíříte, máte totiž několik možností, jak situaci řešit. Podívejme se na možnosti blokace nebo rozumného omezení online her a dalších internetových aktivit.

Buďte v obraze, co se aktivit na internetu týče

Funkce Rodičovská kontrola se objevila poprvé už v operačním systému Windows 7, u Windows 10 došlo k jejímu zdokonalení a změnil se i její název, najdete ji pod označením Rodina. Primární účel je ale stále stejný - jde o nastavení a následnou kontrolu aktivit, kterým se vaše děti na internetu věnují. Díky této funkci totiž můžete spolehlivě sledovat, co vaši potomci na internetu konají, kam se vydávají při surfování, jaké hry hrají a kolik stráví u počítače času. Dostáváte do ruky nástroj, jenž umožňuje nastavení limitů používání počítače, provedete to snadno prostřednictvím cloudu. Pokud máte zájem, dostanete i reporty o tom, co na počítači probíhalo, takže budete mít opravdu dobrý přehled.

Ve Windows 7 a 8 začnete tím, že kliknete na ikonu Start, následně na Ovládací panely a nakonec na Rodičovskou kontrolu. U Windows 10 nastavení provedete pod svým Microsoft účtem (Ovládací panely, Účty, Rodina a jiní uživatelé).

Pomohu i další aplikace

Pokud vám nebudou vyhovovat možnosti Rodičovské kontrola nebo aplikace Rodina ve Windows, můžete sáhnout po těch, které jsou specielně vyvinuty ke kontrole přístupu na internet a k případnému omezení některých aktivit nebo času, tráveného u počítače. Nastavit lze i povolený objem dat, volba závisí jen na vás. Některé aplikace jsou dostupné jako Freeware (bezplatně), jiné si můžete v Trial verzi (časově omezené) napřed vyzkoušet a pokud vám budou vyhovovat, koupíte si potom plnou verzi.

Kontrolu přístupu ostatních uživatelů nabízejí i bezpečnostní balíčky typu AVG, Eset, McAffee a další, které jsou dostupné nejčastěji jako rozšíření pro antivirový program.

Co je Internet Access Policy?

Jedná se o možnost zkontrolovat a nastavit, zda jsou používány pouze uživatelem (respektive správcem) povolené služby nebo balíčky a zda je povoluje i brána Firewall nebo některé nežádoucí zablokovat. Blokování je možné nastavit pro určité způsoby používání internetu (to se týká i online her a dalších aktivit), nastavit lze čas používání, zakázat aplikace, jež potom nelze používat, omezit nebo úplně zakázat lze i všeobecný přístup k internetu, vybrané webové stránky. Je možné také určit, ve kterých dnech bude povoleno přenášení dat a v jakém množství.

Online aktivity vašich dětí tak budete mít dokonale pod kontrolou, nicméně i tak je vhodné s dětmi o používání internetu a hraní her aktivně komunikovat.