Internet pro videokonferenční hovory

V dnešní době musíme velkou část práce odvádět z domova, což ale neznamená, že by kolegové mezi sebou měli přestat pravidelně komunikovat. Schůzky tváří v tvář výrazně pomáhají budovat tým a sdílení nápadů funguje pro mnoho lidí u přímého setkání efektivněji.

Většina firem se proto stále snaží udržovat jednotlivé týmy a kolegy v kontaktu nejenom přes email, interní chat nebo jiné textové nástroje jako Slack. Videokonference představují ideální způsob, jak udržet nejenom pracovní, ale i sociální vztahy v rámci společnosti na vysoké úrovni. A je velmi pravděpodobné, že v mnoha případech firmy začnou tento komunikační kanál využívat dlouhodobě pro ochranu zdraví svých zaměstnanců. Pojďme se společně podívat, co videokonference obnášejí.

Bez dobrého připojení se neobejdete

Stabilní a rychlé připojení k internetu představuje absolutní základ pro úspěšné pořádání pracovních schůzek na dálku. Když bude každou chvíli jeden kolega zamrzávat a vypadne půlka z toho, co se snaží sdělit, stane se z videokonference jenom zdroj frustrací. Kvalitní přípojka doma i v práci zajistí, že vaše práce nebude zbytečně trpět. Nespoléhejte se na slabé tarify, zejména pokud se například k jednomu Wi-Fi připojení v domácnosti připojují i ostatní členové se svými notebooky, telefony či televizí. Pro malé firmy máme dokonce připravený speciální tarif, díky kterému získají spolehlivé připojení s garantovanou vysokou rychlostí stahování i nahrávání.

Co nabízejí a vyžadují nejpoužívanější aplikace?

Každý ze známých nástrojů pro pořádání videokonferencí má svoje vlastní technické nároky. Zde je jejich rychlý přehled, abyste si mohli udělat představu, který by pro vás a vaše kolegy byl nejlepší.

Zoom

V současnosti nejoblíbenější platforma pro komunikaci v rámci firem. Není potřeba se nijak složitě registrovat ani instalovat nový software. Doporučená minimální rychlost připojení je 1,5 Mbps jak pro download, tak upload. U této a všech zmíněných služeb samozřejmě platí, že čím rychlejší připojení, tím lepší.

Microsoft Teams

Ideální zejména pro vzdělávací účely, ale díky snadnému sdílení dokumentů ji používá i velké množství firem. Pro kvalitní přenos hovorů v dobré kvalitě budete potřebovat alespoň 1 Mbps upload rychlosti a 2 Mbps download rychlosti.

Skype

Skype je tak trochu dědečkem v oblasti videorozhovorů, stále však má co nabídnout (například připojení až 50 účastníků najednou). Pro minimální potřebnou úroveň hovorů s více než 7 lidmi potřebujete 8 Mbps rychlost downloadu a 512 Kbps rychlost uploadu.

Hangouts Meet

Služba dostupná pro každého majitele Google účtu přímo z Gmailu. S 10 účastníky videokonference v HD budete potřebovat rychlost internetu alespoň 4 Mbps.

Whereby

Online nástroj, který je bezplatný, pokud ho používáte maximálně pro 4 účastníky schůzky. V tomto případě budete také potřebovat rychlost alespoň 3,2 Mbps downloadu i uploadu, pokud má vše fungovat bez potíží.

Jak vidíte, uspořádání videokonference není nic složitého, pokud znáte vhodné aplikace a máte vhodné připojení k internetu. V mnoha případech se jedná o velmi efektivní způsob komunikace a práce na dálku, což se hodí nejen v době různých opatření.