Faktory negativně ovlivňující kvalitu Wi-Fi signálu v domě

Wi-Fi je někdy vnímána trochu jako magie, která do vašich zařízení po celém domě přináší drahocenný internet. Nic magického na tomto bezdrátovém signálu ale není. Jedná se o elektromagnetické záření, jež prochází kolem nás a které naše smysly na rozdíl od světla či zvuku prostě nedokáží zachytit. V praxi se vlny Wi-Fi zatím nejčastěji pohybují na frekvencí 2,4 GHz. Co všechno dokáže frekvenci Wi-Fi rušit a čím tyto skoro kouzelné vlny nedokáží projít?

Vaše rybičky

Jste patřičně hrdí na svoje obrovské akvárium se spoustou tropických ryb? Pozor na to, abyste neumisťovali router v jeho přílišné blízkosti. Voda má rezonanční frekvenci přibližně 2,45 GHz, tedy extrémně blízko frekvenci Wi-Fi signálu. Znamená to, že elektromagnetické vlny narážejí na vodní molekuly, které převezmou jejich energii a zabrání dalšímu šíření signálu. Dojde také k mírnému ohřátí vody, ale nebojte se, vaše rybky to ani nepoznají. Vy na vašem připojení však ano. Kromě změny polohy routery můžete také přenastavit frekvenci na 5 GHz, čímž se vyhnete mnoha rušivým elementům.

Mikrovlnka

Ovlivňování Wi-Fi signálu mikrovlnou troubou je poloviční mýtus. Ano, opět se zde setkáváme s frekvencí 2,45 GHz, na které vaše mikrovlnka vysílá elektromagnetické vlny vstříc jídlu na otáčejícím se talíři.  Ovšem tento signál by se neměl z mikrovlnné trouby dostat ven. Pokud router nebo třeba váš telefon vezmete a vložíte do mikrovlnky, měli by svůj signál ztratit vzhledem k ochranným vrstvám v její konstrukci. Pokud si však děláte popcorn a vypadává vám kvůli tomu internet, je na čase si pořídit novou mikrovlnku, protože z ní záření patrně uniká (což může být poměrně nebezpečné).

Váš soused

Překrývající se Wi-Fi sítě se mohou vzájemně rušit. V případě, že signál vašeho souseda zasahuje až k vám do kuchyně, setkáte se jak se zpomalením, tak třeba s náhodnými výpadky. Mnoho lidí si totiž myslí, že síla signálu znamená totéž jako rychlost Wi-Fi a mají ji nastavenou na 100 %. Když je soused rozumný, domluvte se s ním a oba si nastavte routery tak, aby se signály vzájemně nepřebíjely. Ani jeden z vás tím o svůj internet nepřijdete. Naopak, zbavíte se zbytečných potíží s připojením.

A zase soused

Je heslo k vaší Wi-Fi 12345678, nebo jméno vašeho psího miláčka? Tak se nedivte, že se vám internet dost často zpomaluje. Je totiž velmi dobře možné, že se k Wi-Fi nepřipojujete jenom vy, ale také nějaký „neznámý“ internetový zloděj, který vaše heslo uhodnul a nechce se mu platit za vlastní připojení. Nikdy nepodceňujte zabezpečení vaší sítě a nastavujte si velmi silná hesla.

Vánoční výzdoba

Elektrická zařízení v okolí routeru, ať už se jedná o televizi, herní konzoli nebo výše zmíněná vánoční světýlka mohou přispívat k rušení signálu. Snažte se tedy umisťovat router mimo jejich bezprostřední blízkost. Pomalý internet ke sváteční náladě nevede.

Máte router na správném místě, nastavený na vyšší frekvenci a síť chráněnou nedobytným heslem? Pak problém možná spočívá ve vašem poskytovateli internetu. Díky našemu tarifu pro rodinné domy získáte bezdrátovou síť, která bude opravdu fungovat a k níž se bez problémů připojí všichni členové domácnosti.