Co jsou FUP limity?

FUP neboli „Fair Use Policy“ je postrachem každého uživatele mobilních dat. Zjednodušeně řečeno jde o omezení množství dat, která je možné přenést prostřednictvím internetu. FUP se týká downloadu i uploadu – tedy dat na internet nahraných i z něj stažených. Jaké množství dat ale v průměru dnes člověk při používání internetu vyčerpá? A co se stane, když limit překročí?

Jak kontrolovat svou spotřebu?

Aby se člověk mohl rozhodnout pro správného poskytovatele připojení k internetu, musí pochopitelně nejdříve vědět, jakou spotřebu dat vlastně má. To se odvíjí od toho, jak intenzivně internet využívá. Spousta lidí si neuvědomuje, že data spotřebovává každá online činnost a taky aplikace nebo hry, které přístup k síti vyžadují. Spotřebu je nutné hlídat především u mobilního internetu, ale také u některých poskytovatelů pevného připojení, kteří diktují uživatelům, jak moc mohou připojení využívat například pro stahování dat.

Jak ale zjistit z laického pohledu věc, jako je spotřeba dat? V nastavení mobilního telefonu se obvykle dozvíte o spotřebě jednotlivých aplikací. Ale tyhle informace nejsou v reálu moc přínosné. Naštěstí existují různé speciální aplikace pro majitele telefonů s Androidem i iOS, které vám podají mnohem zřetelnější výsledky vašeho hospodaření s daty. Velmi podobné aplikace existují také pro desktop.

Kolik dat potřebujete na měsíc?

Pokud internet nepoužíváte příliš intenzivně, pouze si sem tam zkontrolujete emaily, projedete Facebook, přečtete si zprávy a navštívíte nějaké stránky, které vás zaujmou, můžete se vejít do 1 GB měsíčně. Tato skupina lidí už dnes ale představuje jednoznačnou menšinu. A to přesto, že 1 GB vám vystačí v průměru k návštěvě 1500 až 2000 stránek (záleží ale na konkrétních stránkách) nebo prohlédnutí asi 2 hodin videí v nižší kvalitě.

Jste hodně online, máte mobil stále v ruce a Facebook, Instagram nebo Twitter jsou nedílnou součástí vašeho života, přičemž sem tak zabruslíte i na YouTube? Potom počítejte, že 1GB na měsíc pro vás bude málo. Online život i bez „náročnějších činností“ schlamstne v průměru od 2 do 5 GB měsíčně.

Jestliže ke všemu výše zmíněnému přidáte ještě časté sledování videí, nebo dokonce videí v HD kvalitě, stahování hudby, filmů nebo jiných multimédií, používání videochatu a různých online aplikací, počítejte se spotřebou minimálně 10 a více GB měsíčně. Tato spotřeba je dnes už nicméně poměrně běžná.

Co se stane, když data dojdou?

V dnešní době je běžnou praxí, že po spotřebování dat poskytovatel jednoduše zablokuje přístup k internetu. Další možností je výrazné zpomalení připojení, které tak jako tak prakticky znemožní jeho použití. Řešením může být jedině nákup nového balíčku dat, nebo přechod k jiné firmě.

Zatímco u mobilního připojení je FUP běžné, u domácího se s ním u slušných poskytovatelů nesetkáte. Například s Airwaynet můžete každý měsíc přenášet data absolutně bez omezení. Od poskytovatelů, kteří by vám nabízeli domácí připojení s datovým omezením, dejte raději ruce pryč.