Co je to DNS a jak funguje?

Setkali jste se při surfování na internetu se zkratkou DNS a netušíte, co znamená? Doplňte si vaše technické znalosti a podívejte se na jednoduché vysvětlení. Zjistíte, proč je tato zkratka pro internet tak důležitá.

Z čísel na doménu

DNS je zkratkou anglického slovního spojení Domain Name System a představuje protokol, který zajišťuje překlad názvů domén webových stránek z nepřehledné (číselné) podoby využívané stroji na tzv. „doménové jméno“ – tedy název, který vidíte v prohlížeči a který zadáváte, když chcete na stránku vstoupit.

Pokud si chcete udělat obrázek, o tom jak celý tento proces funguje, můžete ho přirovnat k telefonnímu seznamu v mobilním telefonu. Zapamatovat si telefonní čísla je jistě složitější než si pamatovat jména lidí, kterým chcete volat. Proto můžete v seznamu vyhledávat podle jmen. Telefon pak ale vytočí konkrétní číslo.

DNS funguje laicky velmi podobně. Úkolem DNS serveru je zjistit podle doménového jména zadaného uživatelem číselnou adresu (IP adresu), která se pod tímto jménem skrývá a „vytočit“ ji. Tím se dostanete na požadovanou stránku.

Hierarchie ve světě DNS

IP adresy jsou přitom vyjádřeny dvěma způsoby. Starší 32bitový zápis (IPv4) obsahuje čísla oddělená tečkami (11.111.11.111). Novější zápis IPv6 sestává z kombinace čísel a písmen oddělených dvojtečkami.

Najít a přiřadit správnou IP adresu však není pro DNS protokol zdaleka tak snadné, jako je tomu u přiřazení jména k číslu v telefonním seznamu. Systém DNS funguje totiž hierarchicky a lze si jej představit jako strom. Při převodu začíná protokol s 13 světovými tzv. kořenovými servery, z nichž si vybere ten nejbližší. Od tohoto serveru pak pokračuje k serverům nižšího řádu, dokud nezíská přesnou odpověď – tedy IP adresu.

Vyrovnávací DNS servery

Aby se celý proces urychlil, byly vytvořeny speciální vyrovnávací DNS servery. Ty se nacházejí u vašeho poskytovatele internetu nebo ve vašem modemu. Zde se ukládají IP adresy navštívených stránek, a proto se protokol nejdříve obrací s dotazem právě na tento vyrovnávací server.

DNS řeší mnohem víc

Když protokol DNS v roce 1983 vznikl, byl určen pouze k výše zmíněnému účelu. Tedy pro překlad IP adres webových stránek na doménová jména. Později mu však byly přiděleny i další funkce. Ty se týkají například elektronické pošty. V současnosti DNS severy slouží jako určitá databáze síťových informací.

Blesková rychlost

Přestože musí DNS protokol vykonat množství náročných úkonů, pracuje bleskově a načítání webové stránky je tak otázkou okamžiku. Rychlost práce s internetem je ale závislá také na vašem připojení. Vyberte si proto internetové připojení na doma, které bude odpovídat vašim nárokům a nenechte se při surfování nebo stahování dat brzdit.