Blokování stránek na úrovni wifi routeru
Na internetu dnes tráví každý obrovské množství času a platí to jak o dospělých, tak o dětech. Bohužel ne všechna zákoutí internetu jsou pro děti přívětivá či vhodná. Jak tedy zařídit, aby ti nejmenší na nebezpečné stránky nechodili a v nejlepším případě vůbec nemohli?
Způsobů je několik a jedním z těch nejbezpečnějších je blokování stránek na úrovni vašeho routeru. Pojďme se společně podívat, jak proces blokování vypadá a na co byste při něm neměli zapomenout.
Vytvořte černou listinu
Na úrovni vašeho routeru můžete zamezit přístupu na konkrétní stránky vytvořením tzv. blacklistu čili černé listiny. Každý router je v postupu trošku jiný a nezbývá než se podívat do manuálu – většinou ho pro každý model najdete ve formátu PDF na internetu, když už ne doma. V drtivé většině případů však platí, že je potřeba se jako správce přihlásit do administrace. K tomu musíte znát vaši IP adresu a heslo. Najděte záložku s názvem „parental control” (rodičovská kontrola) a otevřete ji. Zde pak můžete zadávat jednotlivé URL stránek, které považujete za nevhodné. Pozor na přesnost adresy při zadávání. Při vytváření blacklistu lze někdy zadat i několik variant adresy, takže např. neplecha.cz a www.neplecha.cz jsou 2 odlišné adresy.
Správné nastavení je klíčové
Při blokaci stránek je také nutné znát MAC adresu jak kontrolního počítače v síti (např. váš pracovní laptop), skrze který budete filtry spravovat, tak kontrolovaného počítače (laptopu vašeho potomka). U některých routerů lze pak také nastavit dobu, po kterou je filtr aktivní. To se může hodit tehdy, pokud chcete zajistit, že během doby určené pro online studium nebude potomek brouzdat po sociálních sítích. Stejné privilegium ovšem v této době ztratíte i vy, protože zablokované stránky budou znepřístupněny pro všechny, kteří se připojí k vaší síti. V jiných případech nechte filtry běžet neustále.
Nejedná se o stoprocentní řešení problému
Lze blokování stránek na úrovni routeru obejít? Bohužel technicky zdatnější potomek si s ním může snadno poradit. Stačí vlastně jenom přenastavit DNS server na konkrétním zařízení. DNS Google se naučil používat asi každý, kdo měl někdy chvilkové potíže s připojením k internetu. A co když dítě tuto skulinku objeví? Tak jako u všech záležitostí ohledně výchovy dětí platí, že líp než zákazy a nařízení funguje oboustranný dialog. Snažte se zjistit, jak vaše dítě na internetu tráví čas a poučte jej o všech možných nástrahách, které na něj v online vodách číhají.