Bezpečný internet? Aktualizujte!

Používáte na svém počítači, tabletu nebo jiném zařízení vhodnou ochranu proti nežádoucím zásahům a průnikům virů či jiných nebezpečných aplikací? To je správný první krok, ovšem abyste měli opravdovou jistotu, musíte věnovat odpovídající pozornost a péči také pravidelným aktualizacím a následně kontrolám systému i obsahu zařízení.

Ztráta času je vzhledem k riziku zanedbatelná



Aktualizace ochrany proti virům a hackerským zásahům nejsou časově nijak náročné, navíc je zvládne i průměrně zdatný uživatel, a proto se nemusíte obracet na specialisty. Ovšem v případě zanedbání může dojít ke škodám, jejichž možný případný rozsah si mnohdy ani vlastně neuvědomujete. Vždyť kromě pošty a běžných složek s daty, obrázky nebo filmy máte nejspíš v počítači i skutečně důležité údaje, mnohdy také bankovní účetnictví s přístupem k elektronickému účtu, privátní složky atd. Tohle si uvědomíte snadno sami, pokud se trochu zamyslíte nad možností poškození či ztrátou těchto dat.

Co všechno vás může ohrozit?

Nejčastější hrozbou jsou programy, všeobecně označované jako viry, které se šíří samovolně, bez vědomí a souhlasu uživatele zařízení. Jsou často schopné se množit a následně ukládat do spustitelných souborů, případně i do dokumentů. Označují se hovorově například jako červi (malware). Některé mohou být likvidační na uložená data, jiné jsou pouze obtížné a se správně aktualizovaným antivirem je většinou včas zlikvidujete.

Podle činnosti si je lze rozdělit přibližně následovně

  • STEALTH neboli skryté, maskující svou přítomnost v souboru tak, že se zachytí na přerušení při čtení dat ze souboru
  • REZIDENTNÍ a NEREZIDENTNÍ (stále nebo jen dočasně přítomné), šířící se při spuštění nebo z paměti počítače
  • MAKRO VIRY, tedy makra, která se kopírují samovolně z dokumentu do jiného dokumentu a někdy mohou částečně ovládat i systém
  • RANSOMWARE (vyděračské) jsou v poslední době stále rozšířenější a slouží k zablokování počítačového systému takovým způsobem, aby byl o zařízení prakticky nepoužitelné. Následně se většinou na přístroji objeví zpráva s informací o formě zaplacení požadovaného výkupného
     

Stačí jen aktualizovat antivirový program?

Velmi důležitá je systematická aktualizace všech součástí zařízení, která tento krok umožňuje. Termín je zpravidla doporučen výrobcem, ovšem pokud budete provádět aktualizace častěji, rozhodně tím nic nezkazíte. Je tedy třeba včas aktualizovat operační systém, internetový browser, router a případně i další hardware, které jsou k počítači připojeny. Mnohdy se automaticky objeví žádost o aktualizaci, jinak velkou část z těchto postupů lze nastavit na automatické aktualizování nebo vše provádět ručně.

Automatické aktualizace postačí nastavit na dobu, kdy zařízení nevyužíváte. Vše tak může proběhnout například uprostřed noci. Manuální aktualizace je výhodná v tom, že máte vše pod kontrolou a provádíme ji podle svých představ. Vždy však myslete na to, že vy byste měli být ve vyhledávání a instalaci aktualizací aktivní. Rozhodně nestačí pouze aktualizovat operační systém. Firmware routeru si také zaslouží pozornost. To stejné platí o různých pluginech a rozšířeních. Aktualizace jsou společně s opatrností tou nejlepší prevencí před ztrátou dat a dalšími komplikacemi. Jinými slovy bezpečný internet je aktualizovaný internet.