Agregace internetového připojení pod lupou

Zajímá vás, co to znamená agregace a jak ovlivňuje rychlost vašeho internetu? Podívejte se na několik základních informací, které vám pomohou vybrat si připojení dle vašich požadavků a představ.

Co je to agregace?

Termín agregace se používá pro označení sdíleného datového toku pro připojení k internetu. Uvedený stupeň agregace vyjadřuje poměrem maximální možný počet uživatelů, kteří mohou v jeden moment sdílet předem vymezený rozsah linky. Agregace 1:5 u linky 10 Mb/s znamená, že maximální rychlost připojení se bude pohybovat od 2 Mb/s do 10 Mb/s, protože linku může sdílet až 5 účastníků.

Agregace v praxi

Nastavení agregace je zcela běžné u drtivé většiny internetových připojení pro domácnosti. Snižuje cenu připojení a zároveň kapacitu linky spravedlivě rozděluje mezi všechny uživatele. Jak se agregace v praxi projeví? Pokud se například budete připojovat přes sdílenou linku ve špičce (tedy zpravidla nejčastěji mezi 18. až 23. hodinou), může být připojení dočasně pomalejší než po zbytek dne.

Na rozdíl od některých poskytovatelů Airwaynet údaje o agregaci neskrývá. Jsou vždy součástí Smlouvy o poskytování telekomunikačních služeb, konkrétně je najdete na začátku smlouvy ve Specifikaci služby.

Při menším počtu uživatelů a dostatečné kapacitě linky nemá agregace výrazný vliv na komfort surfování a práci na internetu. Vždy však pochopitelně záleží na tom, kolik uživatelů linku využívá a jak velké objemy dat se přenáší. Mezi náročnější aktivity patří především stahování a sledování videa v HD kvalitě.

Vyhněte se vysokým číslům

Na trhu se můžete setkat s nabídkami připojení, u kterých agregace dosahuje poměru 1:50 a více. Chcete-li mít jistotu, že rychlost vašeho připojení nebude výrazně kolísat, doporučujeme se takové agregaci vyhnout. Bez ohledu na rychlost a cenu připojení totiž uvedené číslo znamená, že připojení může být v nejhorším případě až padesátkrát pomalejší. A to je již opravdu pořádný rozdíl.

Agregace 1:1 pro firmy a náročné uživatele

Řadíte se mezi náročné uživatele a vyžadujete nesdílené připojení se stabilní rychlostí? V nabídce Airwaynet najdete garantované připojení pro firmy. Samozřejmostí je kromě jiných služeb agregace 1:1. O připojení se s nikým nedělíte. Ostatní uživatelé vás žádným způsobem nemohou ovlivnit a zpomalit. Garantované symetrické připojení je navíc nonstop monitorováno.

Agregaci nepřehlížejte

Údaj o agregaci při výběru internetového připojení určitě nepřehlížejte. Jen tak budete mít jistotu, že i minimální rychlost ve špičce pro vás bude dostačující.