Zapomenuté heslo k wifi?

Zapomenuté heslo je poměrně běžná situace. Platí to dvojnásob v dnešní době, kdy každý používá celou řadu hesel – k emailu, internetovému bankovnictví, profilu na Facebooku nebo jiným sociálním sítím atd. A pochopitelně také k připojení k WiFi!

Proč je bezpečné heslo k WiFi důležité?

Používat stejné heslo pro všechna přihlášení je obrovské bezpečnostní riziko. Pokud jste poučeni touto informací nastavili pro domácí router heslo, které jste později zapomněli, není níc ztraceno. Připojit se k domácímu internetu opět odkážete. Než se ale dozvíte, jak se k zapomenutému heslu dostat, má smysl podívat se na hesla jako taková.

Možná si říkáte, že obezřetnost při používání a zabezpečování WiFi není až tak zásadní. To je omyl. Rizika jsou poměrně značná. Relativně nejméně závažná situace spočívá v parazitujícím uživateli vašeho připojení, který využije bezpečnostní mezery a bude zdarma využívat vaši síť. Ve hře jsou ale i daleko horší okolnosti.

Chraňte se před útočníky

Přes nedostatečně zabezpečenou WiFi se někdo může dostat dokonce až k vašim osobním nebo citlivým údajům, a to včetně různých hesel, přístupových kódů, čísel karet apod. Vaše síť může být taky zneužita k všemožným nekalým akcím i nezákonným účelům. Silné heslo je pouze jedním z více kroků vedoucích k bezpečné WiFi síti. Není možné jej přeskočit. Rozhodně neponechávejte u nového routeru původní heslo pro administraci a síť. Často je to heslo „admin“, název značky routeru nebo podobně vetchý kód, který zkušenější hacker zvládne kolikrát rozlousknout na první dobrou.

Jak má vypadat bezpečné heslo?

  • Heslo by mělo být dostatečně dlouhé a sestávat z kombinace písmen i číslic, popřípadě dalších znaků.
  • Používejte velká i malá písmena. Velká písmena zařaďte jinam než jen na začátek slova.
  • Není vhodné používat jako heslo např. data narození, jména rodinných příslušníků, jména domácích mazlíčků, adresu apod.
  • Nepoužívejte ani hesla typu „123“ nebo „abc“.

Ideální heslo je nesmyslný soubor znaků, písmen a číslic. Takové heslo si však sotva zapamatujete. Je přitom velmi nebezpečné hesla kamkoli zapisovat (do počítače i na papír). Vypomoci vám však mohou různé programy určené pro správu hesel, kde se k dalším účtům dostanete přes jedno centrální heslo. Tyto programy bývají často součástí antivirových programů, ale existují i jako samostatné utility.

Jak se dostat k zapomenutému heslu?

Pokud jde o heslo k routeru, obvykle je jediným a nejjednodušším řešením resetování zařízení do továrního nastavení. Tím se stávající přístupové údaje „vynulují“ a je možné nastavit nové. Reset se obvykle provádí dlouhým stiskem příslušného tlačítka. Konkrétní postup se dozvíte z návodu.

Je-li heslo od WiFi uloženo v operačním systému, můžete jej najít v sekci síťová připojení v ovládacích panelech. V případě větších problémů s heslem k síti je nejrozumnější obrátit se na svého poskytovatele. Solidní poskytovatel vám zajistí technickou podporu a vždy je vám k dispozici, aby problém s přístupem vyřešil. Proto se vám s Airwaynet nemůže stát, že byste zůstali bez připojení k internetu.

Hackování hesel prostřednictvím specializovaných programů či návodů je také možné, pouze si dejte pozor na dvě věci. První je fakt, že mnoho těchto programů je falešných a nefunguje. S jejich instalací se vám do počítače může dostat reklama a škodlivý kód. Druhou je legálnost takového počínání. Hackovat heslo můžete pouze u vlastní WiFi sítě. Ve výsledku se tak vyplatí reset a nastavení bezpečného hesla, které již neztratíte.