Vyznejte se ve standardech WiFi

Chcete mít doma opravdu rychlé WiFi připojení, které uspokojí i vaše vysoké nároky, ale rozdíly mezi jednotlivými typy a standardy jsou pro vás španělskou vesnicí? Nechte si poradit a mějte konečně přehled.

Jak to začalo?

Představení vývoje WiFi standardů se neobejde bez menšího výletu do minulosti. V roce 1997 se objevil první typ standardu pro Wireless LAN a WLAN neboli lokální bezdrátové sítě. Dostal název IEEE 802.11 a pracoval v pásmu 2,4 GHz. Ve stejném pásmu následoval v roce 1999 standard 802.11b. Ten dokázal vyvinout maximální rychlost 11 Mbit/s, což je v porovnání se současností opravdu málo.

V roce 2003 byla jeho rychlost zvýšena na 54 Mbit/s a písmeno v označení se z b změnilo na g. Stále však bylo možné využívat pouze frekvenční pásmo 2,4 GHz, které se stávalo čím dál přeplněnějším. Mohly se v něm totiž střetávat i signály z jiných zařízení a technologií – např. z mikrovlnných trub, mobilních telefonů, Bluetooth apod.

Spásné pásmo 5 GHz

V roce 2009 se konečně objevil standard 802.11n, který začal lépe řešit problém s malou šířkou pásma a „přetlakem“ na frekvenci 2,4 GHz. Standard je dosud rozšířený a nabízí teoretickou rychlost až 600 Mbit/s. Ani tento WiFi standard však nedosahuje kvalit a rychlosti pevného připojení.

A konečně 802.11ac

Začátkem roku 2014 byl vypuštěn do světa standard 802.11ac. Tolik nezbytný kvůli překotně rostoucímu množství technologií v každé domácnosti i všude kolem nás. A jaká zlepšení a výhody přinesl?

Tento standard poskytuje vysokou datovou propustnost v bezdrátových sítích na frekvenci 5 GHz. To však není jediná změna. Bylo rozšířeno pásmo RF a připojení tak může využít rozsah až 160 MHz oproti 40 MHz u standardu „n“. Zvýšena byla také podpora kanálů MIMO (multiple-input multiple-output ze čtyř na osm.

Jednou z nejzajímavějších změn je však rychlost, která teoreticky dosahuje až 1000 Mbit/s (1 Gbit/s). Standard „ac“ dokáže bez problémů utáhnout i větší počet připojených zařízení v domácnosti a přitom zachovat vysokou rychlost.

Díky tomuto standardu si můžete v případě kvalitního připojení vychutnat stabilní internet, který zvládne i náročné online hry, streamování videí ve vysoké kvalitě či stahování velkého objemu dat. Standard 802.11ac podporuje prémiový Wi-Fi router Netis, který najdete v nabídce Airwaynet.

Budoucnost v podobě standardu 802.11ax

Protože se nároky uživatelů na rychlost a bezpečnost internetu stále zvyšují, na spadnutí je komerční spuštění nového standardu, který dostane označení „ax“. Ten by měl nabídnout závratnou rychlost až 10 Gbit/s a také přijít s novým zabezpečením WPA 3. To nahradí v současnosti nejbezpečnější WPA 2, které můžete využívat u standardu 802.11ac.