Výhody veřejné IP adresy

Zajímá vás, jak je to vlastně s veřejnými a neveřejnými adresami? Máte představu o tom, jaké konkrétní výhody vyplývají z vlastnictví veřejné IP adresy? Podívejte se na ty nejdůležitější informace a získáte odpověď.

Stručně o IP adresách

IP adresa neboli Internet Protocol adresa slouží k přesné identifikaci a také lokalizaci jednotlivých zařízení v rámci internetové sítě. Podle IP adresy lze dohledat nejen webový server, ale i soukromý počítač. V současné době se pro zápis adres používá převážně protokol IPv4 využívající 32bitové IP adresy. Postupně se však přechází na nový 128bitový protokol IPv6, protože adresy postupně docházejí.

Mám neveřejnou IP adresu?

Drtivá většina domácích připojení využívá neveřejnou IP adresu. U Airwaynet jsou přidělované IPv4 IP adresy standardně taktéž neveřejné. Veřejnou IP adresu zdarma získáte využíváním firemního garantovaného připojení k internetu nebo ji máte na výběr u našich tarifů od 50 Mb/s.

Nutno podotknout, že pro zcela běžnou uživatelskou činnost na internetu (jako je surfování či sledování videí) je i neveřejná adresa dostačující a neskýtá prakticky žádná omezení. Pokud se však rozhodnete využívat internet některými pokročilejšími způsoby, neveřejná IP adresa vás může začít technicky limitovat. Pojďme se tedy podívat, v jakých případech se bez veřejné adresy neobejdete a jaké možnosti skrývá.

Získejte přístup ke svému zařízení odkudkoli

Zatímco neveřejná adresa je v rámci internetu v podstatě nedohledatelná, veřejná verze přesně ukazuje cestu ke konkrétnímu cíli. Tyto adresy jsou vždy unikátní a nemůže nastat situace, že by více zařízení různě po světě využívalo jednu a tu samou adresu. K veřejné adrese se můžete připojit odkudkoli z internetu. V praxi to znamená, že můžete například svůj počítač ovládat na dálku. Stačí se k němu přihlásit a veškerý obsah na něm uložený, vám bude dostupný.

Totéž samozřejmě platí nejenom pro počítače, ale i další zařízení připojené k internetu s veřejnou IP adresou. Může se jednat např. o počítačové periferie (např. tiskárny), ale třeba i o kamerové systémy, u kterých je vzdálená kontrola významnou funkcí. V dnešní době rychle roste popularita systémů pro tzv. „chytrou domácnost“. Po připojení s veřejnou IP adresou a nastavení máte opět možnost ovládat celou řadu funkcí na dálku. Jak vidíte, vzdálená plocha se pro vás stane bezpečným přístupem k osobním datům či správě topení, klimatizace a dalších domácích systémů.

Využívejte všechny možnosti internetové sítě

Teprve veřejná IP adresa vám umožní plně docenit veškeré možnosti, které internet nabízí. Představte si, že můžete z dovolené mít pod kontrolou to, co se děje u vás doma. Nebo z pracovní cesty přistoupit k dokumentům na disku domácího počítače, které jste si zapomněli vytisknout.

Veřejná IP adresa nabízí obrovský potenciál pro soukromé i pracovní využití. Tak neváhejte, objevte její výhody v praxi. Máte příležitost ji získat od Airwaynet zdarma.