Trápí vás pomalé načítání stránek?

Při prohlížení webových stránek jste si určitě občas všimli toho, že některé stránky se načtou prakticky okamžitě, zatímco u jiných to i při rychlém připojení nějakou dobu trvá. V čem může být problém? Někdy je chyba u vás, jindy na straně druhé, tedy nevhodně postavenými stránkami. Začněte hledat důvod a pokud to bude možné, vyberte nejlepší dostupné řešení.

Jaká je skutečná rychlost připojení?

Nemůžete vždy věřit tomu, že rychlost připojení je stále taková, jakou udává poskytovatel připojení ve smlouvě. Pokud jste připojeni s velkou agregací (sdílíte připojení s větším počtem uživatelů), může docházet k poklesu rychlosti, především v době špičky - tedy navečer a o víkendech, kdy je připojeno současně nejvíc uživatelů. Údaj o agregaci najdete ve smlouvě, ale musíte většinou hledat pečlivě a bude to někde dole, malými písmenky. Hodnotou agregace se totiž méně kvalitní poskytovatel moc nechlubí.

Takže je třeba, abyste si rychlost připojení změřili sami, což není nijak obtížné. Kromě rychlosti najdete i další důležité údaje, například ping (odezvu) nebo i údaj o uploadu (rychlosti odesílání dat). Měření je třeba provést opakovaně, pokaždé v jinou denní dobu a v jiný den, tedy v týnu i o víkendu. Je-li vše v pořádku, připojením to asi nebude.

Vyzkoušejte stánky otevřít na jiném připojení

Chcete-li si spolehlivě a snadno zkontrolovat, zda je skutečně pomalý web nebo je pomalé zobrazování dílem pomalého připojení, nejjednodušším testem je vyzkoušení přístupu na některou z pomalu se zobrazujících stránek na počítači s jiným připojením, například u kamaráda. Problém totiž může být i v počítači nebo v připojení, web je možná opravdu pomalý a vy se jen zbytečně trápíte, ačkoli díky chybám struktury se prostě rychleji na žádném přístroji nebo síti zobrazit nemůže.

Majitelé stránek se snaží o co nejrychlejší načítání

Týká se to především e-shopů a dalších komerčních stránek, kde zdlouhavé načítání odradí velké procento zákazníků, což se samozřejmě projevuje negativně. Jiná situace často nastává u webových stránek, které si z nejrůznějších důvodů vytvořili lidé, kteří se ve tvorbě webu moc nevyznají. Potom může být pomalé načítání zapříčiněno tím, že struktura webu je chaotická, jsou použity nevhodně velké obrázky, příliš náročná a neoptimalizovaná grafika nebo nefungují správně odkazy a provázání mezi jednotlivými stránkami webu. V takovém případě je každá rada drahá, ovšem ještě jsou tu další věci, kterým byste měli věnovat pozornost.

Kvalitní připojení se vyplatí

V případě opačném, tedy pokud jste zjistili, že poskytované připojení není stabilní, rychlost neodpovídá smlouvě nebo výrazně kolísá, asi byste měli uvažovat o nápravě. Tou může být volba lepšího poskytovatele, což není nijak složitá operace a s opravdu kvalitním připojením si kromě rychlého surfování po webových stránkách užijete i online sledování filmů a videí ve špičkové kvalitě, snadnější bude i posílání či stahování objemnějších datových souborů nebo hraní online multiplayerových her. Postačí mrknout na internet na doma a zvolit si dostatečně rychlé připojení. Rychlý internet, to je hudba budoucnosti, držte tedy krok!

Tip na závěr: Vyzkoušejte různé prohlížeče, správně nainstalované a aktualizované. Některé stránky se pomalu zobrazují na určitých typech prohlížečů.