Tipy pro stahování objemných souborů

Stahování velkých souborů nemusí trvat zase tak dlouho, pokud máte opravdu rychlé a spolehlivé připojení. Důležité je dodržet základní pravidla, která jsou pro takovou činnost důležitá a stahovat jen ověřené soubory. Podívejte se na tipy, jak si čekání na stažení maximálně zkrátit.

Agregace hází klacky pod nohy

Když se rozhodnete stahovat velký soubor, je dobré pro to zvolit vhodný čas. Pokud je to ve všední den navečer nebo o víkendu a vaše agregace dosahuje čísla přes dvacet, může stahování trvat značně na delší dobu. Cože je to ta agregace? Jedná se o počet dalších uživatelů s nimiž sdílíte linku. Když jich je připojeno velké množství a všichni stahují data (třeba v podobě sledování videa, to je přece také datový tok), dochází občas k přetížení linky a více nebo méně výraznému zpomalení, zapříčiněnému velkými požadavky na tok dat. Údaj o agregaci máte stoprocentně ve smlouvě (musí tam být, to je povinnost poskytovatele), ovšem bývá uvedena velice nenápadně a maličkými písmenky někde, kde jste si jí doposud třeba ani nevšimli. Takže raději stahujte mimo špičku, která bývá většinou mezi 18. až 22. hodinou a o víkendu.

Programy, které stahování usnadní

Malý objem dat není problém stáhnout, u větších souborů to ale někdy tak jednoduché není. Pokud použijete některý ze speciálních programů, které jsou přímo ke stahování určeny, vyhnete se nežádoucímu riziku toho, že v případě výpadku signálu nebo jiného problému budete muset celou akci se stahováním opakovat od začátku. Jedná se o programy, které jsou většinou dostupné zdarma a existuje jich velké množství. Umožňují navázání přerušeného stahování, zvládnou i automatické vyplňování ověřovacího kódu (Captcha), jejich součástí bývá plánovač úkolů a dokáží stáhnout i internetové stránky nebo provádějí několikakanálové stahování. K optimalizaci pro stahování dat můžete použít i nástroj, který se jmenuje Download Accelerator. Ten umí značně zvýšit rychlost stahování, ovládat jednotlivé operace a v případě přerušení toku dat staženou část uloží a později plynule naváže ve stahování.

Co můžete, to vypněte!

Ačkoli se to někomu třeba nezdá, jakmile na počítači pracujete nebo máte spuštěné další programy, i tohle zpomaluje přenos dat. Pro stahování většího objemu dat je vhodné nechat počítač zapnutý a k žádné další práci ani zábavě ho nevyužívat, například klidně přes noc. Je také třeba určit si priority a stahovat jen soubory, které opravdu potřebujete.

Jak na rychlé stahování nejsnadněji?

Abyste mohli bez problémů, rychle a snadno stahovat i opravdu objemné soubory dat, měli byste uvažovat o kvalitním připojení od solidního poskytovatele. Airwaynet nabízí internet na doma, kde si můžete zvolit internetové připojení s odpovídající rychlostí přesně podle svých představ a navíc za skvělou cenu.