Tipy jak zrychlit webový prohlížeč

Proč se začne prohlížeč zpomalovat?

Na internetu už dávno nejsou jen textové stránky, nahradily je velmi sofistikované webové stránky, které mají bohatý obsah. Kromě textů tady najdete hudbu, fotografie i videa, interaktivní prvky a mnoho dalšího. To znamená značně větší objem dat a tudíž pro internetový prohlížeč mnohem více operací. Chcete-li tedy udržet svůj prohlížeč dostatečně rychlý, je třeba pravidelně dělat pořádek a věnovat se i jeho údržbě. Ale bez obav, nijak složité to není...

Nepoužívaná rozšíření odeberte

Velký počet nevyužívaných aplikací znamená zpomalení počítače, tudíž se projeví i na internetovém prohlížeči. Je třeba jednou za čas odstranit nepoužívané pluginy, rozšíření, zásuvné moduly a doplňky. Najdete je vcelku jednoduše, prakticky ve všech prohlížečích jsou k dispozici v hlavním menu pod záložkou s označením "doplňky", "další nástroje" a podobně. Nepotřebné odstraňte a uvidíte, že se to projeví na prohlížeči pozitivně. Pokud si některé doplňky ponecháte, provádějte u nich pravidelné aktualizace, pokud se o ně nepostará prohlížeč sám.

Mezipaměť a soubory cookie

Při procházení webových stránek si váš prohlížeč automaticky na disku uchovává určitý počet souborů, které slouží k urychlení prohlížení. Je to dáno tím, že při další návštěvě daného webu jsou soubory uloženy v mezipaměti a tudíž hned k dispozici, takže dochází k žádoucímu urychlení prohlížeče. Velký počet těchto souborů v mezipaměti už ale začne prohlížeč zpomalovat a působit i chyby nebo dokonce spadnutí prohlížeče. Vhodným postupem je jednou za jeden až dva měsíce tyto soubory promazat.

Nová instalace prohlížeče

S postupem času prohlížeč stále aktualizujete, přidáváte doplňky a rozšiřujete ho, ovšem tato struktura má své meze. Jednou za čas (běžně stačí po jednom roce, záleží na četnosti používání)  je ideálním řešením smazání prohlížeče a provedení nové instalace. Je to rychlé, jednoduché a efektivní - vytrvale aktualizovaný a "vylepšovaný" prohlížeč sice funguje dobře, ale po reinstalaci se nestačíte divit, jak bude najednou mnohem svižnější.

Udržet pořádek v kartách, panelech a záložkách

Správa otevřených karet je velmi efektivním postupem, sloužícím k urychlení prohlížeče. Čím více záložek je otevřeno, tím je totiž logicky prohlížeč pomalejší. Pro správu záložek jsou dostupné i pluginy, které mohou pomoci. Ovšem ani s těmi se to nesmí přehánět, jinak už by svůj účel neplnily. Variantou je i krátkodobě "zmrazení " momentálně nepoužívaných oken, které nabízí například Firefox.

Aplikace a doplňky pro údržbu prohlížeče

Existují i nástroje, které zvládnou výše popsané úkony za vás, poradí si také s vyčištěním nepotřebných souborů z mezipaměti. Sem patří kupříkladu doplněk Spreed Tweaks, který je určen k potlačení problémů prohlížeče a upravuje jeho nastavení, dostupný je pro Firefox. K prakticky stejnému účelu lze použít i program CCleaner, který je dostupný zdarma a funguje spolehlivě.