Synchronizace záložek mezi mobilem a PC

Když prohlížíte na svém smartphonu často internetové stránky, určitě jste začali používat záložky, které ušetří čas a usnadní vyhledání oblíbených adres. Jsou to ty samé adresy, jaké máte uložené ve svém počítači?

Synchronizace šetří čas

Při opakovaném navštěvování stejných stránek si můžete ušetřit spoustu zbytečného psaní na dotykové klávesnici tím, že záložky z notebooku či stolního počítače jednoduše přenesete do chytrého telefonu. Ano, to je ta v titulku zmíněná synchronizac". Navíc synchronizace nabízí i další zajímavé možnosti.

Jak si se synchronizací nejsnadněji poradit?

V současné době je synchronizace smartphonu s počítačem vcelku jednoduchá a snadná díky tomu, že jsou k dispozici nástroje, které vás celým postupem provedou a práci usnadní. Můžete použít takzvané All In One aplikace nebo přímo prográmky, které jsou určeny k provedení sofistikované synchronizace. Podívejte se na některé z nich a vyberte si ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Budete potom moci ovládat svůj chytrý telefon prostřednictvím stolního počítače nebo notebooku, což se občas opravdu hodí.

Zároveň máte možnost založit si online účet přímo v prohlížeči a přihlásit se k němu jak na mobilu, tak na počítači. U tohoto účtu pouze nastavíte, zdali chcete synchronizovat i záložky. Jakmile si vytvoříte záložku například na počítači, máte ji okamžitě k dispozici také v mobilu. To se hodí v momentě, kdy například plánujete výlet.

Znáte PushBullet?

Původně se jednalo o jednoduchou aplikaci pro zasílání webových odkazů a poznámek z PC do mobilního telefonu. Ovšem vývoj šel dál a nástroj se značně rozšířil. Jeho pomocí lze provádět párování mobilních zařízení opravdu dokonale. Pokud postupujete podle návodu, zvládnete vše hravě:

  • Nejprve je třeba aplikaci nakonfigurovat tak, aby vám zasílala oznámení do počítače, lze to zadat i jen pro konkrétní aplikace.
  • Na PC nainstalujete příslušné rozšíření

Prostřednictvím PushBullet můžete posílat i zprávy v podobě SMS, odkazy, libovolné soubory, prostě prakticky cokoliv. Nevýhodou je, že po vylepšení na stávající úroveň byly některé funkce zpoplatněny.

Nebo zkuste SyncThing

Tento nástroj je trochu jiný, nabízí poněkud odlišný způsob synchronizace. Nejde jen o nástroj pro přenos údajů mezi chytrým telefonem a stolním počítačem, ale slouží i pro komunikaci mezi jednotlivými přístroji. Nastavení sice možná na první pohled působí poněkud komplikovanějším dojmem, ale poradíte si s ním během chvilky také, stačí se trochu rozkoukat.

  • Stáhnete a nainstalujete si mobilní aplikaci do PC i do mobilu. (Je k dispozici pro operační systém Android i Windows nebo FreeBSD).
  • V okně aplikace pro počítač nastavíte sdílenou složku, jež se bude nacházet v počítači a do které se budou synchronizované soubory z telefonu ukládat. Stejnou složku vyčleníte i na telefonu, také v ní budou uloženy synchronizované soubory.
  • V telefonu přidáte vzdálené zařízení (notebook, stolní počítač) a v PC si přes horní záložku akce zobrazíte ID. Ukáže se okno s QR kódem, který použijete k naskenování prostřednictvím mobilní aplikace.
  • Nakonec přidáte zařízení a pojmenujete ho, v telefonu ke složce přiřadíte přístroj, který bude mít do složky povolen přístup. Šifrování a přenos souborů jsou zabezpečeny díky 256bitové AES. Potom provedete pro jistotu  restart. Následná synchronizace bude probíhat v obou směrech.

Nebudete omezeni pouze jednou WiFi sítí, synchronizace totiž funguje kdekoliv. Po přidání složky do telefonu se soubor nahraje automaticky do PC a naopak. Můžete nastavit i synchronizaci výhradně přes WiFi nebo přes konkrétní síť. A navíc je tahle aplikace ZDARMA!

Nastavení i odpojení synchronizace je jednoduché

Využití výše zmíněných programů je krokem navíc pro ty, kteří vyžadují rozšířené možnosti. Vystačíte-li si skutečně pouze se záložkami, v drtivé většině případů vám k tomu bude stačit připojení k jednomu účtu. Sdílení informací napříč zařízeními je ostatně již rozjetým trendem, protože mít k dispozici stejné data v počítači, mobilu i tabletu je pro uživatele jednoznačně pohodlné. Vy se o tom můžete snadno přesvědčit také.