Symetrické vs. Asymetrické připojení k internetu

Zaslechli jste v diskusi něco o symetrickém a asymetrickém připojení k internetu? Podívejte se na to, jak se od sebe tato dvě připojení liší. Stejně tak zjistíte, jaké připojení z této dvojice je pro vás ideální.

Odesílání a stahování dat

Rozdíl mezi symetirckým a asymetrickým připojením lze vysvětlit velmi jednoduše, nicméně abyste se orientovali ve výhodách a nevýhodách těchto možných připojení, je třeba už vědět o trochu víc. V zásadě lze říci, že symetrické připojení k internetové síti je takové, u něhož se shoduje možná nejvyšší rychlost stahování dat (download) a rychlost odesílání dat (upload). U asymetrického připojení se jedná o odlišné rychlosti v obou směrech, stahování (download) bývá výrazně rychlejší než odesílání dat (upload).

Ne úplně všem uživatelům vyhovuje asymetrické připojení

Pokud jako běžný uživatel mnohem větší objem dat stahujete a upload využíváte méně, potom vám stačí asymetrické připojení. Stačí si pouze zvolit dostatečně rychlý tarif odpovídající vašim potřebám. U asymetrického připojení zpravidla počítejte s agregací, která sice snižuje cenu připojení, ale zároveň může stát za pomalejšími přenosy dat. Asymetrické připojení totiž nezaručuje maximální rychlost v obou směrech a tak při kolísání rychlosti ve špičkách (které je způsobeno agregací) mohou některým uživatelům nastávat problémy. Projevují se například u sledování internetové televize ve špičkové HD kvalitě, při komunikaci prostřednictvím videohovorů nebo při náročnějších multiplayerových hrách (hrách pro více hráčů).

Kdo potřebuje rychlý upload?

V případě symetrického připojení nemáte s rychlostí odesílání dat žádné problémy, je totiž stejná jako při stahování. Symetrické linky jsou navíc často řešeny dokonce tak, že agregace je nastavena 1:1, takže s nikým linku nesdílíte. To využijí především firmy, které potřebují rychlý a spolehlivý přenos velkých objemů dat v obou směrech, dále fotografové sdílející fotografie ve vysokém rozlišení či grafici, kteří odesílají objemné soubory. Rychlý upload se vyplatí také uživatelům, kteří editují videa a chtějí se výsledkem pochlubit například na YouTube. Kvalitní videa v rozlišení 4K mohou mít velikost až několik gigabajtů.

Co všechno kvalitní symetrické připojení nabízí

Pokud patříte mezi náročnější zákazníky, kteří potřebují opravdu kvalitní a spolehlivé připojení, vyplatí se vám uvažovat o garantovaném připojení. Získáte tak totiž individuální internetovou přípojku s rychlostí do 1 000 Mb/s. Přípojka je symetrická, domluvená rychlost a odezva připojení je v síťi vyhrazena pouze pro vás. Rychlost přípojky je nonstop monitorována. Kromě těchto parametrů je vám k dispozici také řada nadstandardních služeb.