Proč zapřemýšlet nad změnou internetového prohlížeče?

Používáte již několik let stejný internetový prohlížeč? Nebojte se změny, která vám může zrychlit načítání webu, přinést lepší komfort při práci na internetu i zvýšit výdrž baterie notebooku.

Internet Explorer není jediný

Počet dostupných prohlížečů stále roste a výběr se tím pádem komplikuje. Již dávno nepatří k jediné možnosti Internet Explorer. Pokud používáte svůj oblíbený prohlížeč a pravidelně ho aktualizujete, určitě v něm rychle najdete všechno, co potřebujete. To však neznamená, že by vám nemohl vyhovovat nějaký jiný. Na jaké parametry si při srovnání dávat pozor?

Nově objevené schopnosti prohlížečů

Prohlížeč neslouží pouze pro zobrazování webových stránek. Díky pluginům a pokročilým funkcím ho využijete například k realizaci videokonferencí a hraní her. Nahradí také e-mailového klienta, přehrávač hudby a videa. Automaticky vás může upozorňovat na falešné zpravodajství, integrovat do něj lze celou řadu služeb od slovníků přes recepty až po přehled restaurací a notifikační centrum se zprávami z burzy. Neváhejte a začněte využívat plný potenciál prohlížeče.

Jedním ze základních kritérií výběru by měla být kompatibilita a možnost integrace se službami, které často používáte. Chrome si skvěle rozumí s Google Diskem, prohlížeč do Seznamu vám zase usnadní nákupy a práci s e-mailovou schránkou na Seznamu. A co víc, neukládá lechtivý obsah. Prakticky každý prohlížeč má nějakou konkurenční výhodu a záleží pouze na vás, jaká vlastnost vás dokáže oslovit.

Když testujete prohlížeče

Rozhodnete-li se zkoušet nové prohlížeče, musíte dbát na to, abyste to s instalacemi nepřehnali. Velký počet prohlížečů v jednom počítači, tabletu nebo chytrém telefonu může dělat nečekané problémy a výsledný uživatelský dojem bude hodně zkreslený. Lépe je nainstalovat zajímavý nový prohlížeč a po určitou dobu ho používat. Vyzkoušíte si tak jeho schopnosti. Rozhodnete-li se pro jiný, nejprve ten původní odinstalujte. Migrace záložek a dalšího uživatelského nastavení je většinou otázkou jednoho kliknutí. V České republice patří mezi nejpoužívanější prohlížeče především Google Chrome, Apple Safari, Internet Explorer & Edge a tradiční Mozilla Firefox. Mezi oblíbené novinky patří Microsoft Edge, Vivaldi (od tvůrců populárního prohlížeče Opera) či Brave, jehož autory jsou tvůrci jazyka Java Script. Společnost Maxthon přišla hned se dvěma variantami prohlížečů, z nichž verze Nitro je zaměřena na rychlost zobrazování a vyhledávání, zatímco druhá je nabitá zajímavými funkcemi.

Některé prohlížeče jsou velmi sofistikované a dosahují v různých srovnávacích testech úžasných výsledků, ale při použití na mobilních platformách se z nich kvůli náročnosti stává „žrout baterie“. Proto na mobilní zařízení raději instalujte spíš jednodušší a spolehlivé prohlížeče.

Jak prohlížeč ovlivňuje rychlost načítání stránek?

Velkou roli na rychlosti načítání stránek hraje renderovací jádro prohlížeče, podpora technologií a konfigurace vašeho zařízení. Nelze tak jednoznačně říct, jaký prohlížeč je zcela nejrychlejší. V první řadě je důležité poskytnout prohlížeči rychlé a stabilní připojení k internetu. Podívejte se na nabídku internetu na doma a vyberte si neomezený vysokorychlostní internet, se kterým bude surfování opět o něco pohodlnější. Kombinace pečlivě vybraného prohlížeče s rychlým internetem totiž patří mezi základní stavební kameny komfortního prohlížení webového obsahu.