Proč je nutné aktualizovat prohlížeč?

Může se stát, že i zkušený a opatrný uživatel internetu se stane cílem homografického phishingu. O co vlastně jde?


Když používáte internet, samozřejmě se bez prohlížeče neobejdete. Je to speciální aplikace, která umožňuje prohlížení webových stránek a prohlížečů je k dispozici velké množství. Víte, jestli používáte poslední bezpečnou verzi prohlížeče?

Na českém internetu patří mezi ty nejpoužívanější prohlížeče Mozilla Firefox, Chrome od Googlu a Internet Explorer. Tyto prohlížeče jsou ke stažení zdarma a jsou k nim zrovna tak zdarma ke stažení i aktualizace. Někteří uživatelé je ovšem odmítají, nechtějí si zvykat na nový vzhled nebo funkce a tvrdošíjně zůstávají u verze, na kterou jsou zvyklí. Ovšem dělají velkou chybu. Proč?

Důvody pro aktualizaci prohlížeče

Moderní webové stránky pracují s aktualizovanými prohlížeči rychleji a lépe, o tom nemůže být pochyb. U starších verzí není podpora zobrazení úplná a navíc občas trvá načítání velmi dlouho, některé se prostě nezobrazí, ačkoli s jiným prohlížečem fungují. I to může být způsobeno opomenutou (nebo záměrně odmítanou) aktualizací. Ve stručném shrnutí tedy jde o to, že:

 

  • Aktualizované prohlížeče (nebo nově instalované poslední verze) pomohou k výrazně rychlejšímu načítání webových stránek, navíc jsou výrazně menší zátěží pro počítač.
  • Díky aktualizacím poskytuje prohlížeč i lepší ochranu proti virům, červům, podvodným programům, trojským koňům, phishingu (podvodné technice, snažící se o získání citlivých údajů) a dalším nežádoucím aktivitám zvenčí.
  • Díky zvýšené podpoře kompatibility u aktualizovaných prohlížečů je možné dokonalé a zcela věrohodné zobrazení veškerých součástí stránky bez výpadků nebo deformací.
  • Součástí aktualizací jsou často i opravné patche (takzvané záplaty), které slouží ke zlepšení zabezpečení internetového prohlížeče.
  • Nelze podceňovat ani takzvaný uživatelský komfort, tedy to, že u stránek jejich obsah využijete celý a snadno, vyhledávání i další práce s webovou stránkou bude bez problémů, rychlá a spolehlivá.

Aktualizace není jen pro parádu

Aktualizace se určitě nevymýšlejí kvůli tomu, aby designéři stránek měli víc práce a brali aktualizaci jako výzvu k tvorbě ještě složitějších stránek. Vhodně aktualizovaný prohlížeč vás však může například varovat před hackerským pokusem o průnik do vašeho počítače nebo jiného přístroje.

 Moderní prohlížeč uživatele na dostupnou aktualizaci upozorní - a potom už je to jen na vašem uvážení. Jedním z argumentů těch, kdo odmítají aktualizace, je i taková drobnost, jako že se změní některé ikony nebo uspořádání ovládacích prvků. Ovšem tyto změny jsou zanedbatelné a tudíž takový argument opravdu neobstojí ve srovnání s výhodami, které aktualizace přináší. Že by hrozila ztráta nastavení a oblíbených adres je také mýtus, pokud při aktualizaci neprovedete změnu nastavení, všechno uložené vám zůstane.

 Pro jistotu je navíc možné provést před aktualizací vytvoření zálohy, která umožní spolehlivé obnovení potřebných dat. A navíc je aktualizace zdarma, takže ani tady se argument proti nenajde! Instalace je snadná, postačí stáhnout soubor a spustit ho - a máte aktualizováno na poslední verzi!