Nejlepší způsoby, jak se vzdělávat online a zdarma

Školy (ať už základní, střední nebo vysoké) jsou po celém světě uzavřené kvůli pandemii. Učitelé a žáci teď objevují to, co mnozí vědí už dávno – rychlý internet je zárukou, že se můžete vzdělávat snadno i v pohodlí domova.

Na následujících řádcích najdete spoustu stránek a aplikací, které zcela zdarma umožňují přístup k velkému množství vzdělávacích materiálů, ať už se snažíte zábavnou formou vzdělat ratolesti nebo rozšířit svoje vlastní obzory.

Výuka na dálku

Škola samozřejmě díky internetu neztrácí na důležitosti. Její hlavní předností je možnost přímé komunikace mezi žáky a učitelem. Jsme přece jenom sociální zvířata a vědomosti předávané druhým člověkem vstřebáváme snáze než skrze text. Na internetu teď mnoho lidí nabízí svoje znalosti a zkušenosti jenom za cenu vašeho času. Stačí pouze mít dobré prostředky pro vzájemnou komunikaci. Pro výuku, online lekce či doučování se výborně hodí především tyto aplikace:

 • Google Classroom (jednoduchý způsob, jak mohou studenti a učitelé sdílet výukové materiály v reálném čase)
 • Classflow (můžete zde používat a sdílet virtuální tabuli či vytvářet testy – vše dostupné i v češtině)
 • Kahoot (vytváření zábavných kvízů snadnou formou, navíc v této době i s jinak placenými prémiovými funkcemi)
 • Microsoft Teams (vynikající nástroj pro videorozhovory s mnoha lidmi najednou)

Online studnice vědomostí

Na Youtube i specializovaných stránkách rostou jako houby po dešti výuková videa na široký okruh témat. Doporučujeme především:

 • Crash Course – Kurzy historie, biologie a mnoho dalšího. Jsou volně dostupné na YouTube v angličtině, mnohdy však s českými titulky.
 • Khanova škola – Interaktivní webová stránka s obrovským množstvím lekcí na nejrůznější témata z matematiky, biologie, ekonomie a dalších předmětů.
 • Nabla.cz – Výukové materiály z matematiky, programování, češtiny, chemie fyziky.
 • Umimeto.org – Hravé procvičování jazyků, matematiky a programování
 • Jeden svět na školách – Vzdělávací portál a součást zrušeného dokumentárního festivalu Jeden svět. Najdete zde velké množství filmů, výukových videí a dalších materiálů.
 • Matika.in – Matematika pro základní školy podaná hravou formou. Kromě tohoto projektu existují také přidružené stránky Geograf.in či Gramar.in.
 • Isibalo – Výuková videa o matematice, chemii a fyzice

Volně dostupné učebnice a studijní materiály

Kromě specializovaných výukových webů se i mnoho nakladatelství rozhodlo pomoci v tíživé situaci rodičům a poskytuje na svých stránkách velké množství studijních materiálů zcela zdarma. Učebnice, pracovní sešity a další materiály dalo zdarma k dispozici nakladatelství NOVÁ ŠKOLA (elektronické učebnice pro první a druhý stupeň základních škol) a Fraus (elektronické učebnice pro základní i střední školy).

Stav nouze není důvodem zapomenout na vzdělání. Neváhejte tak využít internet k učení, dokáže být skvělým pomocníkem.