Nástroje pro diagnostiku a optimalizaci rychlosti internetu

Pokud máte problémy s internetovým připojením a dlouhodobě pozorujete problémy s rychlostí, je na čase zkusit diagnostikovat problém. Existuje řada online nástrojů i programů, které dokáží změřit rychlost vašeho připojení nebo sledovat pohyb dat přímo na routeru. Díky tomu můžete lépe identifikovat největší žrouty internetu a zjistit, v čem je problém. Nezapomeňte ale, že i samotný Windows nabízí několik nástrojů na diagnostiku sítě.

Nástroje ve Windows příkazovém řádku

Samotný Windows nabízí několik nástrojů spustitelných za pomocí příkazového řádku. Tím nejběžnějším je třeba PING, za pomocí kterého lze otestovat dostupnost a odezvu vašeho připojení. Díky tomuto nástroji můžete ověřit spolehlivost přenosu dat a zjistit, zda dochází ke ztrátám. V takovém případě jsou ztracené packety vyžadovaný znovu a dochází tak ke zpomalení přenosu.

Využít můžete také nástroj NETSTAT, který poskytuje údaje o využití sítě různými aplikacemi. Díky tomu můžete zjistit, které aplikace využívají internet ve vaší domácnosti. Dá se tedy zjistit, které aplikace zabírají přenosovou kapacitu a snižují rychlost internetu v domácnosti. Zapomenout nesmíme také na základní příklad IPCONFIG vypisující informace o síťové konfiguraci zařízení v daném počítači.

Měřící aplikace s grafickým rozhraním

Příkazový řádek není jistě pro každého a je občas lepší si nainstalovat přehledný program, který zvládne ovládat více uživatelů. Příkazový řádek navíc neumí dlouhodobě sledovat provoz na vaší síti a sbírat data do statistik. Jedním z takových je program NetWorx, který je snadný na ovládání a nabízí přehledné statistiky. Program také pomůže při identifikaci problému na síti a jeho následném řešení a zvládne upozornit také na podivné využívání sítě. Velkou výhodou NetWorx je schopnost sledovat síť přímo na routeru a dokáže tak určitě žrouta internetu mezi všemi připojenými zařízeními v domácnosti. Nasbírané data pak můžete zobrazovat v denních, týdenních nebo měsíčních přehledech a určit konkrétní zařízení a dokonce i aplikaci, která u vás doma žere internet.

Občas postačí změřit rychlost internetu

V některých případech vám může pomoci pouhé měření rychlosti připojení. Ne vždy se totiž jedná o chybu na vaší straně a problém s internetem může mít váš provider. Pokud jsou problémy s pomalým internetem časté, měli byste se porozhlédnout po kvalitnějším připojení pro vaši domácnost. Měřit rychlost internetu doporučujeme ve chvíli, kdy nejsou aktivní všechna zařízení, aby bylo měření co nejpřesnější. Na měření rychlosti můžete využít výše uvedený program NetWorx, či vyzkoušet některé z online řešení přímo v prohlížeči. Jedním z nejpoužívanějších webů pro měření rychlosti internetu je server Rychlost.cz. Ověřit rychlost internetu můžete i na našich stránkách.