Na co si dát pozor při používání veřejné Wi-Fi sítě na dovolené?

Čas letních dovolených se pomalu ale jistě blíží, a s ním i delší pobyt mimo domov. Možná že život bez internetu si už ani neumíte představit, a tak během výběru zájezdu koukáte i na možnost využití Wi-Fi sítě. Proč byste si ale na takové připojení měli dávat velký pozor a kdy je vhodnější využít svůj datový balíček?

Proč byste nikdy neměli používat Wi-Fi bez hesla

Veřejné Wi-Fi sítě skýtají větší nástrahy, než si možná myslíte. V nebezpečí jsou vaše fotky, osobní údaje i peníze na účtu. Dle nedávného průzkumu je až 89 % hackerských útoků vedeno za účelem krádeže peněz skrze internetové bankovnictví. Na druhém místě je pak získání citlivých soukromých dat.

Wi-Fi sítě ve veřejných prostorách jako je letiště, nádraží, obchodní centrum, hotel nebo kavárna raději nepoužívejte vůbec. Pokud si myslíte, že během připojení notebooku je váš mobil zcela v bezpečí, pletete se. Šikovný hacker se totiž dokáže nabourat i do všech zařízení, která máte s počítačem propojená. A týká se to i uživatelů značky Apple. To, že jsou Macbook a iPhone pro hackery zcela nedobytné, je bohužel pouze mýtus.

Pozor na podvodné sítě

Kromě slabě chráněných veřejných Wi-Fi sítí můžete narazit i na takové, které se pouze vydávají za Wi-Fi daného podniku nebo instituce. Nežádoucí osoba se pak snadno dostane mezi váš počítač nebo mobil a internetovou síť. Tento typ útoků se nazývá jako „Man in the Middle“. Takový člověk pak může sledovat například jak zadáváte platební údaje nebo hesla do bankovnictví.

Jak se před nebezpečím účinně bránit

Existuje poměrně jednoduché řešení, a to zkrátka nepoužívat žádné veřejné Wi-Fi sítě. Pro 100% zabezpečení i během připojení na svoji domácí Wi-Fi však doporučujeme vyzkoušet VPN. Tato zkratka označuje virtuální privátní síť. Za rozumný poplatek od poskytovatele VPN získáte ochranu i při použití veřejných Wi-Fi sítí. Výhod je však více.

VPN se běžně využívá i za účelem získání různých filmů a seriálů třeba na Netflixu. Není žádným tajemství, že tato streamovací platforma nabízí v každé zemi trochu jiný obsah. S kvalitní VPN není nic jednoduššího, než si změnit aktuální polohu na jinou zemi.

Veřejné sítě představují opravdové nebezpečí pro vaše peníze i osobní údaje. Proto tyto nástrahy neignorujte a raději využijte mobilní data nebo si třeba zaplaťte služby VPN od osvědčeného poskytovatele.