Máte pomalý internet jen na jednom zařízení?

Pomalé internetové připojení na jednom konkrétním zařízení ve většině případů souvisí právě s daným zařízením. Může se jednat o banalitu, jakou je špatný signál, nebo třeba problém se síťovou kartou. Víte, jaké problémy na zařízení hledat? Jak zjistit, zda je problémem opravdu zařízení, nebo je problém s routerem?

Zkontrolujte sílu signálu

Banalita, samozřejmě. Často se ale stává, že uživatelé mají na svých zařízeních pouze jednu čárku signálu a přemýšlí, proč mají pomalý internet. To souvisí se vzdáleností zařízení od zdroje signálu. Může se ale jednat i o bariéru mezi routerem a zařízením oslabující signál a s tím i kvalitu připojení. V neposlední řadě je také důležité zjistit, zda není váš signál něčím rušen. Například router schovaný za mikrovlnou troubou rozhodně nebude poskytovat kvalitní Wi-Fi.

Zbavte se parazitů ve svém zařízení

Pomalý internet na jednom konkrétním zařízení často také znamená, že počítač či telefon něco stahují na pozadí. Může se jednat o aktualizace systému Windows nebo zapomenutou aplikaci na hraní her. Internet vám ale může zpomalit řada programů, které běžně fungují ve vašem počítači jen na pozadí - jednat se může například o antivir. Než začnete vyměňovat počítače a routery, zkontrolujte si, zda neběží na vašem počítači či telefonu software, který využívá internetové připojení.

Otestujte zařízení na přítomnost virů

Pokud jste nenašli v počítači žádný software zpomalující internetové připojení, může se jednat také o vir. Některé viry záměrně stahují velké množství dat, aby vám zahltily pevný disk nebo jen zpomalily internetové připojení. Otestujte proto své zařízení na přítomnosti virů za pomocí Windows Defender nebo jiného antivirového softwaru.

Vyzkoušejte připojit zařízení kabelem

Pokud jste si jistí, že ve vašem počítači neběží žádný software požírající internet, je načase hledat v hardwaru. Zkuste připojit zařízení k routeru napřímo kabelem. Pokud je internetové připojení rychlejší, problém nehledejte v programech požírající rychlost internetu, ale špatné anténě routeru či starých ovladačích síťové karty. Pokud je i nadále internet na daném zařízení pomalý, je zřejmě problém právě v něm. Může se jednat o výše zmiňovaný škodlivý software nebo staré zařízení. V dnešní době jsou i internetové stránky náročnými aplikacemi, které nemusí staré nevýkonné počítače zvládat - typickým příkladem je například Facebook.

Odpojte všechna ostatní zařízení

Pomalý internet může zapříčinit i jiné zařízení v síti. Je proto dobré vyzkoušet rychlost na prázdné síti. Odpojte všechna ostatní zařízení a vyzkoušejte rychlost znovu, pokud je vše v pořádku, některé z odpojených zařízení stahovalo velké množství dat a zpomalovalo internet všem ostatním. V každém případě se vám však vždy vyplatí myslet na to, že nároky na rychlost připojení neustále rostou. Proto by měl být samozřejmostí rychlý internet na doma, který zvládne připojení i několika zařízení najednou.