Kolik zařízení je možné připojit k internetu na doma?

Moderní domácnost si dnes lze bez kvalitního připojení k internetu jenom těžko představit. A nároky stále narůstají. Rychlost, kterou jsme před deseti lety považovali za závratnou, by v současnosti sotva stačila k nejzákladnějším účelům.

Počítačem to zdaleka nekončí

V domácnostech narůstá počet zařízení připojených k internetu. Právě kvůli tomu je třeba mít připojení, které vás nebude brzdit. Když se podíváte na současnou rodinu, můžete očekávat, že počet zařízení připojovaných k internetu bude podstatně víc než jedno.

Samozřejmostí jsou počítače nebo notebooky, chytré telefony, ale taky tablety a často různá další zařízení, která mohou využívat bezdrátové Wi-Fi připojení. Příkladem jsou různé moderní počítačové periferie, rádia, meteostanice, ale taky chytré televize, herní konzole a podobně. S každým dalším zařízením je třeba myslet na stabilitu a dostupnou rychlost internetu. Ta totiž není nafukovací. Naopak! Všechny připojené přístroje se musí o pevně danou rychlost podělit.

Podle čeho vybírat internet na doma?

Zejména ve větších rodinách, kde má každý vlastní chytrý telefon a kde jsou na internet kladeny vysoké nároky, je třeba orientovat se při výběru nejen podle nejnižší ceny, ale taky podle rychlosti.

V současné době lze za minimum považovat připojení s rychlostí cca 10 Mb/s. Airwaynet vám 10 Mb/s nabízí v rámci internetu na doma za 290 Kč měsíčně včetně DPH. Takový internet dostatečně poslouží domácnosti např. o dvou lidech, kde jsou v provozu maximálně dvě nebo tři zařízení. S bleskovým stahováním větších souborů z více zařízení však nelze počítat.

Za optimální rychlost pro průměrnou rodinu lze považovat připojení o rychlosti 20 až 30 Mb/s. Takový internet je již dostačující pro více zařízení najednou, u kterých si chcete užívat rychlé stahování, hraní online her nebo jiné náročnější činnosti. Kvalitu připojení k internetu nezajišťuje pouze rychlost, ale také stabilita a úroveň technické podpory. Všechny důležité aspekty kvality můžete získat s tarify od Airwaynet, mezi kterými si jistě vyberete vhodnou rychlost právě pro vás a vaši domácnost.

TIP: Rozpočítejte rychlost internetu mezi počet zařízení, které budou připojení využívat. Na základě výsledku se rozhodnete, zdali je pro vás taková rychlost dostačující. Stejně tak musíte počítat s tím, že někdy ovlivňuje dostupnou kapacitu také agregace.

Nenechte se zdržovat routerem!

Někdy může být chyba nejen v rychlosti internetu, ale taky v takzvaném směrovači neboli routeru. Zejména starší a obyčejnější modely nemusejí dosahovat dostatečného výkonu pro připojení většího množství zařízení.

Nezáleží přitom jen na počtu portů pro drátové připojení, ale zejména na maximální rychlosti pro připojení bezdrátové. Řešením může být pořízení výkonného routeru Netis wf2880. Ten získáte zdarma společně s vyššími tarify.