Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k jednomu routeru

Wi-Fi připojení v domě je neviditelná síť, která umožňuje každému členovi rodiny se pomocí svého zařízení připojit k nekonečné zásobě informací a zábavy. Wi-Fi nebo přesněji řečeno router sloužící k připojení zařízení od notebooku po chytrou televizi však není nafukovací.

Každé další zařízení v domácnosti připojené ve stejnou chvíli znamená potenciální snížení kvality služeb pro všechny. Jak tedy vypadá hraniční schopnost routeru připojit zařízení a jak se může projevit v praxi?

Sdílená Wi-Fi může přinášet problémy

Doby, kdy se v jedné domácnosti nacházel pouze jeden ostře střežený počítač, jsou už dávno minulostí. K internetu se dnes doma připojuje většinou hned několik notebooků, mobilních telefonů, herních konzolí, televizí, tabletů a také široká škála chytrých zařízení od fitness hodinek až po smart ledničky. Když se tedy sejde doma celá rodina a chce si odpočinout, může to znamenat velmi vysoké nároky na připojení.

Teoreticky většina routerů zvládá připojit stovky zařízení najednou (maximálně asi 250). Ovšem nejde to bez určité ztráty kvality tohoto připojení. Zejména starší modely routerů občas vyšší počet zařízení zvládají velmi těžce. Reálně proto leží schopnost routeru připojit všechny členy domácnosti jinde než u stovek zařízení a jedná se pouze o pár desítek, což už někdy naplnit lze. Jednotlivá zařízení si navíc vzájemně pomyslně kradou rychlost. Co to v praxi znamená? Pokud se například syn rozhodne streamovat videohry, může tím výrazně snížit tátův požitek ze sledování přímého fotbalového přenosu v HD.

Pozor na sousedy

Občas se stává, že záhadné problémy s rychlostí připojení nastávají i ve chvílích, kdy domácnost plná není. Důvod? Prachsprostá krádež. Hned při instalaci internetu a nastavení sítě věnujte dostatek pozornosti jejímu zabezpečení kvalitním heslem. Nebuďte také příliš samaritánští. I když máte velmi rádi svého souseda a chcete mu poskytnout přístup k vaší Wi-Fi, skoro vždy to vede k rozšíření informací o hesle mnohem dál, než předpokládáte. Od souseda se ho dozví jeho příbuzní či další sousedé a váš router tak brzy musí utáhnout internet hned několika domácností.

Zvyšte potenciál svého připojení

Lepší kvalitu Wi-Fi signálu v první řadě zajistíte tím, že si pořídíte dostatečně rychlý tarif, který stabilně pokryje potřeby všech členů domácnosti v rodinném domě. Kromě toho můžete také přemístit router na jiné místo v domě, které je bližší středovému bodu mezi všemi připojovanými zařízeními nebo zkusit změnit jeho frekvenci 2,4 Ghz na 5 Ghz. Ve vyšším frekvenčním pásmu nedochází k tak výraznému rušení signálu.

V praxi nebývá limitem počet připojených zařízení k routeru, ale samotné internetové připojení a jeho rychlost. Potřebujete-li v jeden moment připojit několik zařízení najednou, rozhodně se vám vyplatí investovat do vyšších tarifů a tím pádem většího uživatelského komfortu.