Kolik stojí firmy výpadky internetu?

Hladký chod většiny firem v současnosti závisí na připojení k internetu, a to obvykle nepřetržitému. Výpadky znamenají nejenom obrovské finanční ztráty, ale společnosti zároveň přicházejí o dobrou pověst a ztrácejí důvěru zákazníků. Jak se tyto situace mohou reálně prodražit? 

Hodinový kolaps znamená ztrátu i 5 miliónů

Při stanovení částek, které firmy ztrácejí v každém okamžiku, kdy jsou v internetové síti nedostupné, vycházíme z údajů české Asociace pro elektronickou komerci APEK. Například Alza vykázala v roce 2021 zisk 45 miliard korun. V časovém přepočtu utržila každou sekundu loňského roku 1400 Kč. Pokud by její servery vypadly na pouhou hodinku, přišla by o 5,1 milionu Kč. Tuto hodnotu ale můžeme považovat jenom za orientační průměr. Některá období totiž generují vyšší zisky (zejména předvánoční čas). Ke zmiňovanému hodinovému výpadku skutečně došlo, a to právě v předvánočním období. Stalo se tak kvůli technické chybě.

Alza je pochopitelně extrém z oblasti e-commerce, výpadek je však nepříjemný i pro úplně běžné firmy, ve kterých zaměstnanci potřebují internet k práci. Stačí si vynásobit mzdy lidí v běžné kanceláři po dobu, kdy nemohli kvůli výpadku pracovat. 

Nejlevnější neznamená nejlepší

Velmi důležité je, aby si firmy vybíraly kvalitní a stabilní připojení s minimálním rizikem případného kolapsu. Úvahy o volbě o připojení, při kterých lidé dávají přednost nejlevnější variantě, patří k zásadním chybám v rozhodování. Levné připojení se může pěkně prodražit. Proto majitelé firem a vy, kteří v nich rozhodujete o tom, jakého providera zvolíte, nedávejte si jako prioritu nejnižší cenu, ale kvalitu, která půjde ruku v ruce se stabilitou. Náš internet pro střední firmy má nonstop monitoring kvality a nejlepší poměr cena/výkon. 

Továrnu skluz přijde draho

Dojde-li k přerušení internetového připojení, lidé ve firmách nemohou pracovat. Systémy nefungují. Imunní vůči výpadkům nejsou ani továrny, i když u nich by se mohlo zdát, že jejich výroba je izolovaný vnitřní systém, který na internetu nezávisí. Opak je pravdou. Dnes mají na skladě jenom minimum zásob a spoléhají se na to, že mohou kdykoliv od dodavatelů objednat další – samozřejmě v online režimu. Skluzy vzniklé kolapsem připojení potom dohánějí delší dobu a přijdou je draho.

 Příkladů z praxe, kdy výpadek internetu způsobuje velké ekonomické ztráty, je nekonečně. Neváhejte proto investovat do připojení, které se vám skutečně vyplatí.