Kam ideálně umístit váš Wifi router?

Máte doma svou vlastní bezdrátovou síť a chcete ji využít skutečně na maximum? V tom případě je samozřejmě třeba pořídit kvalitní router a s rozmyslem vyřešit i jeho umístění. Pokud byste totiž zvolili nevhodné místo, ani opravdu špičkový přístroj dokonalé pokrytí domácnosti nezvládne, přitom ale stačí málo. Čtěte dál a dozvíte se, jak na to.

Když nemáte s bezdrátovou sítí zkušenosti

Vlastní bezdrátovou síť dnes provozuje stále více domácností. Pokud jste s kvalitou signálu po instalaci zařízení nespokojeni, nemusí to být špatným signálem ani vadou routeru, možná jste prostě zvolili pro umístění routeru nevhodné umístění. Všeobecně platnou výchozí zásadou je, že router by měl být umístěn uprostřed plochy, kterou chcete signálem pokrýt. Měli byste ale také brát v úvahu možné překážky, které signál zeslabí, nebo prakticky vůbec nepropustí. Umístění routeru na zem se může občas jevit jako praktické a nepůsobí rušivě, ovšem mnohdy není vhodné.

Raději umístěte router někam na nábytek, aby byl pokud možno ve výšce očí a neprášilo se na něj. Vysílaný signál se totiž šíří přibližně ve směru tvaru kuželu a tudíž jakákoli překážka může mít na jeho kvalitu negativní vliv. Ideální je samozřejmě přímá viditelnost mezi vysílačem (routerem) a přijímačem (notebookem nebo jiným zařízením).

Možné zdroje rušení

V bezprostředním okolí routeru by se neměly nacházet televizní přijímače, reproduktory, mikrovlnky, ledničky a další elektronika, ta by totiž mohla být příčinou rušení signálu. Silné zdi jsou samozřejmě také překážkou.

Umístění routeru musíte tudíž volit i podle konkrétního rozvržení bytu. Méně známým faktem je také to, že kromě zdí a stěn s kovovou armaturou je problémovou zábranou pro šíření signálu z routeru i zrcadlo nebo dokonce akvárium, které dokáže router vcelku spolehlivě odstínit a zabránit šíření signálu v určitém směru. 

Pokud vyžadujete kvalitní signál i na problematických místech

Jedná-li se o velký byt nebo patrový domek, můžete zkusit umístit router jen na zkoušku na nejrůznějších místech a prověřit, jaká je dostupnost a síla signálu tam, kde ho budete nejčastěji potřebovat přijímat. Pokud použijete vícesměrové antény, které vyzařují signál v kruhu, může být výsledek výrazně lepší.

Důležité je samozřejmě použít i opravdu dobrý router, což je sice určitá investice, která se ale nepochybně vyplatí. Chcete-li na routeru ušetřit, uvažujte o naší nabídce, která vám k nejrychlejšímu tarifu přináší prémiový router zdarma. V hodně problematických místech jsou možným řešením i dva routery, tak pokryjete i zahradu, dílnu, garáž a další prostory.