Jaký zvolit internetový prohlížeč?

Webový prohlížeč je nejzásadnějším nástrojem pro práci s internetem. Dobrý prohlížeč musí zajistit rychlost a komfort surfování i stahování, případně nabídnout další funkce. Každý uživatel má ale trochu odlišné požadavky. Jak si tedy vybrat ten správný?

Ověřené volby

Asi nikoho nepřekvapí, že internetových prohlížečů je v dnešní době jako máku. Internet Explorer již dávno není jedinou možností. Přesto drtivá většina lidí zůstává u několika světově známých a ověřených značek.

Různé menší prohlížeče však mohou poskytnout zajímavé specifické vlastnosti, které u těch velkých nenajdete, nebo jsou přítomny jen v omezené formě. Inspirujte se přehledem níže a objevte prohlížeče, které jste možná zatím ani neznali. Vedle ověřených prohlížečů dojde na představení i několika zajímavějších alternativ.

Internet Explorer

Starý známý IE je program, se kterým většina obyvatel České republiky měla někdy co dočinění. Stále se ve většině anket a žebříčků umísťuje v první desítce nejpoužívanějších prohlížečů, přestože okolo jeho nevalné funkčnosti a kvality panuje množství vtipů.

Jelikož jde ale o předinstalovaný software operačních systémů Windows, představuje nejpohodlnější volbu pro spoustu uživatelů, kteří nechtějí hledat a stahovat jinou variantu.

V poslední verzi systému byl neoblíbený IE nahrazen novým prohlížečem Edge, který slibuje větší efektivitu. S tímto prohlížečem se setkáte nejen na počítačích, ale i na mobilních zařízeních s OS od Microsoft.

Google Chrome

Google přišel před lety s vlastním prohlížečem a ten v současné době vládne většině žebříčků. Jde o rychlý a velmi pohodlný prohlížeč, do kterého můžete nainstalovat řadu praktických rozšíření. V poslední době se zaměřuje na zvyšování bezpečnosti a sám velmi aktivně upozorňuje na nezabezpečené weby.

Firefox

Tento prohlížeč se jednu dobu těšil srovnatelné oblibě jako Chrome, i když v poslední době výrazně ztrácí. Jde ale o program, u kterého je cítit především snaha o uživatelskou přívětivost. I zde je možné přidat řadu doplňků.

Opera

Také Opera patří ke stále velmi oblíbeným prohlížečům. Nabízí jednoduché prostředí a dostatečnou bezpečnost. Především ve světě mobilních prohlížečů oslovuje uživatele příkladnou rychlostí.

Safari

Tento prohlížeč budou znát především příznivci značky Apple, protože je součástí jejího operačního systému.

Maxthon

Tento multiplatformní webový prohlížeč láká na vysokou bezpečnost a integrované funkce, mezi které se řadí například online poznámky synchronizované do mobilních aplikací, režim čtečky či pokročilý správce hesel.

Vivaldi

Máte slabost pro Operu, ale nelíbí se vám směr, jakým se ubírá? Právě pro vás je tady multiplatformní prohlížeč Vivaldi, který cílí na náročné uživatele a uživatele prohlížeče Opera 12. Zajímavostí je možnost zkoumat historii navštívených stránek opravdu do hloubky a získat tak dokonalý přehled o vašich zvyklostech na internetu.

Torch

Sledujete často YouTube a celkově máte internet především na média? Prohlížeč Torch si zamilujete. Má zabudovanou streamovací službu, umožňuje snadno stahovat videa a nechybí mu klient pro stahování torrentů.

Midori

Chybí vašemu počítači výkon? V tom případě si zaslouží minimalistický prohlížeč, který je jednoduchý a zvládá to základní. A přesně to je projekt Midori. Oblíbený mezi uživateli operačního systému Linux, ale dostupný také na Windows.

Výběr je na vás

Prohlížeče spolu neustále soupeří v rychlosti práce s internetem. Dejte si však pozor! Velké množství nainstalovaných rozšíření může prohlížeč zpomalovat stejně jako např. špatný stav operačního systému. Rychlost internetu však závisí především na kvalitě připojení. Chcete-li pracovat s internetem bez problémů, zvolte si tarif od Airwaynet.