Jak zrychlit internet ?

Načítání stránek je zdlouhavé a přehrávání online videa se každých pár sekund zasekne na nepříjemně dlouhou dobu, po kterou musíte jen a jen čekat. Pokud vám s pomalým internetem došla trpělivost, je nejvyšší čas s tím něco udělat. Jak odhalit hlavní příčinu a užívat si bleskový internet?  

Zařízení a prohlížeč v důchodu

Možná není pomalý internet, ale zařízení, na kterém ho využíváte. Zastaralý počítač či mobil plný zbytečných aplikací dokáže načítání obsahu až překvapivě zpomalovat. Zkuste vaše zařízení pročistit od nepoužívaných souborů, případně ho rovnou přeinstalujte. Na škodu není ani kontrola antivirovým programem. Stejně tak může být na vině neaktuální verze internetového prohlížeče. Teprve až když je vaše zařízení v maximální možné formě, dokážete zjistit, zda-li je chyba skutečně na straně připojení.

I přes zmíněné rady je nutné upozornit, že některá starší zařízení nemají ani po „očistné kúře“ dostatek sil na to, aby se dokázala vypořádat s většími přenosy dat v rámci více programů, množstvím reklam na webu nebo přehráváním videa ve vysokém rozlišení. Technologie se vyvíjí velmi rychle, a proto je čas od času vhodné investovat do nové elektroniky, která dokáže držet krok.

Zkontrolujte nastavení a připojení routeru

Když není chyba v koncovém zařízení, je dalším bodem na cestě váš router. Nemusí podporovat moderní standardy a plně využívat potenciál připojení tak, jak to dokáže například prémiový WiFi router. Chyba může být i v nastavení.

Nejčastěji dochází ke zpomalení v oblastech s větším množstvím bezdrátových sítí, které se vzájemně ruší. V takovém případě stačí změnit nastavení na méně vytížený kanál. Ke zpomalení může docházet i kvůli velkému množství připojených přístrojů. Nesdělovali jste heslo k připojení sousedovi? Nemohl heslo získat někdo další? Zkuste se zamyslet, případně heslo rovnou změňte.

S odhalováním nezvaných hostů a vytížeností kanálů vám pomohou specializované programy. Jsou zdarma a jejich používání je ve většině případů velmi intuitivní i pro méně zkušené uživatele.

Když za vše může poskytovatel

Po kontrole koncového zařízení a routeru vám nezbývá nic jiného, než si posvítit na vašeho poskytovatele. Mnoho uživatelů teprve až po podpisu smlouvy zjistí, že rychlost připojení v praxi je výrazně odlišná a na připojení jsou aplikovány různé limity. Airwaynet vám naproti tomu nabízí neomezený vysokorychlostní internet, který vás nebude trápit pravidly využívání internetu ani maximálním objemem stažených dat.

Při rozhodování, zda-li poskytovatele vyměnit, vám pomůže nejen pohled do ceníku, ale také měření rychlosti internetu. Ihned uvidíte, zda-li nemáte možnost za výhodnějších podmínek získat výrazně rychlejší připojení. Pokud jste ze služeb vašeho poskytovatele dlouhodobě nešťastní, rozhodně se nevyplatí otálet. To ostatně potvrdíte i vy, až vyzkoušíte opravdu rychlý internet, který vás nenechá čekat.