Jak snadno zabezpečit domácí bezdrátovou síť WIFI

Wi-fi připojení dneska využívá obrovské množství domácností. Ne každý uživatel ale dostatečně dbá na bezpečnost. Podívejte se na kroky, které je vhodné udělat pro zabezpečení domácího připojení.

Proč je zabezpečení důležité?

WiFi signály domácích sítí mohou mít dneska poměrně velký dosah. Zejména na sídlištích a v centrech měst, kde je hustota osídlení vysoká, je snadné najít na počítači nebo mobilním zařízení velké množství dostupných sítí.

Na nezabezpečenou síť se přitom může připojit každý. V nejméně rizikovém scénáři se na vašem připojení bude třeba jen přiživovat soused. Dojít může ale i k mnohem vážnějším situacím. Přes vaše připojení někdo může na internetu porušovat zákon a zkušenější „pirát“ se může i dostat k vašim datům včetně různých hesel. Zabezpečit své připojení je tedy v nejvyšším zájmu každého uživatele.

Jaké kroky podniknout?

Když si pořídíte nový router, je třeba uskutečnit několik kroků, abyste dosáhli dostatečného zabezpečení.

  • Změna či skrytí SSID – SSID je název vaší sítě. SSID nemusíte nechávat v původním (továrním) nastavení. Změňte název na nový a unikátní. SSID můžete také skrýt.
  • Změna hesla – podobně jako SSID bude mít nový router pravděpodobně nastavené i tovární heslo. Nastavte bezpečné heslo sestávající z kombinace malých a velkých písmen a čísel. Vyberte rovnou kvalitní šifrování. To je pro bezpečnost připojení naprosto zásadní. Vyhněte se staršímu šifrování WEP, které je snadno prolomitelné a použijte standard WPA2 třeba v kombinaci s AES.
  • Nastavení MAC adres – v případě podezření na zneužívání sítě např. sousedem, můžete nastavit pouze konkrétní MAC adresy, které budou mít k síti přístup. Tedy například adresu vašeho počítače a mobilního telefonu.

Tyto úkony jsou důležité, ale mohou být pro nezkušeného uživatele komplikované. Airwaynet proto všem zákazníkům nabízí technickou podporu pro nastavení WiFi routerů z jeho nabídky.

Zabezpečení WPS

Technologie WPS slouží ke snadnému zabezpečení a nastavení domácí WiFi sítě. Toto řešení je vhodné také pro pohodlné připojení různých dalších zařízení, která WiFi využívají (např. tiskáren). Na kvalitních, moderních směrovačích, jako je prémiový router od Airwaynet, najdete tlačítko pro WPS zabezpečení, které umožňuje snadné připojení dalších zařízení bez potřeby hesla. WPS je ale vhodné užívat jen dočasně, když potřebujete snadno a rychle připojit k Wi-Fi nějaké zařízení. Poté je bezpečnější WPS pomocí tlačítka opět vypnout.

Nepodceňujte zabezpečení domácí WiFi sítě a investujte několik minut času do toho, abyste nastavili alespoň pořádné heslo. Vzhledek k možným komplikacím je to krok, který se jednoznačně vyplatí.