Jak ovládat domácnost přes internet

Lednička, která je připojena k internetu a hledá recepty? Možnost zjistit přes mobil, jak je nastaven u vás doma termostat? Ano, to vše je možné. A nejen to! Pokud patříte k příznivcům nových technologií, možnost připojit celou domácnost k internetu vám skutečně ulehčí život.

Od chytrých mobilů k chytré lednici

Pojmy „chytrý dům“ nebo „chytrá domácnost“ se v poslední době skloňují velmi často. Není to překvapení. Když si může člověk ulehčit spoustu činností, které k péči o dům a domácnost patří, byla by chyba, aby se takovému řešení vyhýbal. Možnosti automatizace a ovládání domova na dálku jsou stále širší. Ke správě zpravidla postačí rychlý internet a mobilní zařízení v podobě smartphonu či tabletu.

Novostavby jsou ve výhodě

Chcete i vy bydlet v chytré domácnosti a ovládat její funkce přes internet? Pokud se rozhodnete pro řešení s ovládáním domu nebo bytu pomocí internetu ještě před zadáním projektu, lze veškeré úpravy rovnou zabudovat. Řešení bude maximálně komplexní. Při rekonstrukci staršího objektu bude třeba, abyste provedli výměnu elektroinstalace za sběrnicové řešení, což přeci jen moc levné nebývá. Ale vložená investice se vám vrátí ve formě vyššího komfortu bydlení a energetických úspor.

Zásuvky, které umějí spoustu věcí

edním z oblíbených řešení chytré domácnosti jsou dálkově ovládané elektrické zásuvky, které můžete pověřit spoustou činností. Ty byste bez nuch museli provádět manuálně. Postačí spínací prvek zapojený mezi zásuvku ve zdi a elektrickým spotřebičem. Pořídit základní sadu těchto spínačů s dálkovým ovladačem lze řádově v ceně stokorun a při správném zapojení je lze ovládat i přes internet. Mnohé R vysílače potom lze rovnou připojit k lokální síti, nejčastěji přes některé z klasických rozhraní. Obslužný software bývá uzpůsoben pro používání s operačními systémy Windows, Linux i Mac, prostřednictvím zásuvek tak můžete ovládat velký počet spotřebičů. Pokud chcete použít k ovládání chytrý telefon, zvolíte si samostatné síťové zařízení s dostupností pro aplikace Android či pro ovládání prostřednictvím SMS příkazů. Ty bývají opatřeny portem WAN a rozhraním USB.

Co všechno můžete regulovat?

Jednou z vítaných funkcí je regulace teploty. Dálkově ovládané topné těleso nebo topný systém vám včas zatopí na požadovanou teplotu. Stejně tak lze regulovat teplotu ve vzdálených objektech - například na rekreační chatě. Dálkově můžete ovládat i větrání a klimatizaci, spuštění a vypnutí veškerých spotřebičů v domácnost od pračky po úklidového robota. Ačkoli se to nezdá, automatizace s vhodným nastavením a možnost manuálního zadání činností je velkou pomocí. Když si na takový systém zvyknete, jen těžko si potom představíte, že byste vše doma opět měli řešit ručně. Mezi další „vymoženosti“ s dálkovým ovládáním v chytré domácnosti patří ovládání televizoru a dalších doprovodných zařízení prostřednictvím jednoho ovladače. Tím může být opět chytrý telefon nebo tablet. Dálkový ovladač si můžete sestavit jako webovou aplikaci, která bude funkční v mobilním zařízení na libovolné platformě nebo třeba na klasickém osobním počítači.

Stabilní připojení jako základ chytré domácnosti

Pro bezproblémové ovládání chytré domácnosti je velmi důležité spolehlivé připojení. Vždy dostupný a dostatečně rychlý internet je zárukou toho, že příkazy, které zadáte, budou neprodleně provedeny. Podívejte se na internet na doma v nabídce Airwaynet a získejte tak neomezený vysokorychlostní internet s nonstop technickou podporou. Připojit domácnost k internetu je skvělým krokem k lepšímu a modernímu bydlení.