Jak funguje anonymní prohlížení internetu?

Při prohlížení webových stránek si internetové prohlížeče ukládají řadu informací, například adresy navštívených stránek a serverů. To by mělo sloužit v první řadě pro usnadnění práce uživateli, někdy ale nastanou situace, kdy naopak nechcete, aby tyto informace mohly vidět další osoby. Co s tím?

Řešení pro vaše soukromí

Chcete-li si zachovat určitou dávku soukromí, nabízí moderní prohlížeče jednoduché řešení v podobě anonymního prohlížení. To vám umožňuje procházet se po internetu bez ukládání jakýchkoli detailů a informací o navštívených stránkách a serverech. Důležitou součástí anonymního režimu je i ochrana proti sledování, jež zabraňuje například různým reklamním společnostem, aby mohly sledovat váš pohyb na internetu.

Jak to vlastně funguje?

Musíte si v první řadě uvědomit, že ani režim anonymního prohlížení vás na internetu neučiní zcela neviditelnými. Kdo může i při aktivovaném anonymním režimu sledovat, které stránky navštěvujete? Je to poskytovatel připojení a v případě připojení z pracoviště i zaměstnavatel. Navíc ani anonymní prohlížení vám neposkytne stoprocentní ochranu před keyloggery a spyware, které už se mohly usadit i ve vašem počítači bez ohledu na to, v jakém režimu si web prohlížíte. V zásadě se tedy jedná o to, že anonymní prohlížení vám zajistí anonymitu v rámci domácnosti a jednoho konkrétního zařízení, ale na internetu vás neskryje.

Jak můžete zapnout režim anonymního prohlížení?

U každého prohlížeče je v některých detailech postup pro zapnutí anonymního prohlížení lehce odlišný, v principu se ale podobá jeden druhému. Jako příklad se podívejte, jak postupovat například u oblíbeného prohlížeče Firefox.

Nové anonymní okno je možné otevřít dvěma způsoby:

1.  Po klepnutí na tlačítko nabídka (tři vodorovné čárky) si vyberte Nové anonymní okno. A je to, máte otevřeno nové a zcela prázdné anonymní okno.

2.  Pro otevření odkazu v novém anonymním okně klikněte pravým tlačítkem myši na kterýkoli odkaz a v kontextové nabídce vyberte položku Otevřít odkaz v novém anonymním okně. Tím dojde k otevření nového anonymního okna, do nějž se načte odkazovaná stránka.

Upozornění: Okno, které je otevřeno v režimu anonymního prohlížení, snadno poznáte na první pohled. V jeho horní části se totiž zobrazí nápadná fialová maska neboli škraboška. U některých prohlížečů má okno jinou barvu.

Kdy je vhodné používat anonymní prohlížení?

Použít tento režim má smysl, pokud chcete, aby se do paměti neukládaly:

  • navštívené stránky
  • vyhledávané fráze a texty ve formulářích
  • nově zadaná hesla
  • cookies (cookies uložené v anonymních oknech jsou v paměti uchovávány dočasně, vždy odděleně od ostatních, po skončení anonymního prohlížení jsou vymazány)
  • seznamy stažených souborů
  • offline obsah
  • mezipaměť

Pokud si vytvoříte při zapnutém režimu anonymního prohlížení novou záložku, zůstane uložena i po vypnutí režimu anonymity.

Soubory, které si v režimu anonymního prohlížení stáhnete, nebudou po skončení režimu anonymity odstraněny a zůstanou v počítači uloženy.